Greek Albanian English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish
Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2017

Διαφημίστε την επιχείρησή σας ΜΟΝΟ απο 10 ευρώ τον μήνα

Έχασαν τη νίκη στο 94ο λεπτό - Άτυχοι οι νέοι Ευρυτανίας, παραχώρησαν ισοπαλία (1 - 1) στη Βοιωτία

Άτυχη και άδικη ισοπαλία παραχώρησαν οι Ευρυτάνες στους Βοιωτούς, που ισοφάρισαν τους γηπεδούχους στο 94ο λεπτό.

1

Αγκαλιά με τη νίκη ήταν οι Ευρυτάνες, που πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση απέναντι στους ποιοτικότερους Βοιωτούς, όμως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η ομάδα νέων της Ευρυτανίας πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση των τελευταίων ετών και άγγιξε τη νίκη μετά από αρκετά χρόνια.

Ελάχιστα απείλησαν οι Βοιωτοί στο πρώτο μέρος, ενώ η Ευρυτανία προειδοποίησε με την ευκαιρία του Τόλη (σουτ άουτ στο 30ο λεπτό) και σκόραραν στο 45ο: ο Τριανταφύλλου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Σερπάνος μετά από αδυναμία των αμυντικών να διώξουν, σούταρε με το αριστερό η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και συνέχεια ο Χρυσικός, στον οποίο κατέληξε η μπάλα με σουτ από ύψος του πέναλτι πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ (1-0).

2

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν φυσικό οι Βοιωτοί πίεσαν τους γηπεδούχους, όμως κατέγραψαν μια κάτω του μετρίου εμφάνιση, καθώς η εξαιρετική τακτική των Ευρυτάνων τους επέτρεψε να βγάλουν μόλις 3 - 4 ευκαιρίες, σκοράροντας στην τελευταία εξ’ αυτών. Εξάλλου, στο γκολ των Βοιωτών η αδυναμία δύο αμυντικών των Ευρυτάνων να διώξουν ήταν αυτή που επέτρεψε στον Βασιλείου να σκοράρει από θέση τετ-α-τετ.

Σκόρερ: (45’) Χρυσικός-(90’+4) Βασιλείου.

3

Στο… παρασκήνιο

* Τα παιχνίδια παίδων και νέων ήταν στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων, τα οποία μετά την αναβολή λόγω των αντίξοων καιρικών συνθηκών διεξήχθησαν, αντί για τις 30 Νοεμβρίου στις 7 Δεκεμβρίου.

* Τις προσπάθειες των Μικτών ομάδων παρακολούθησαν οι παράγοντες της ΕΠΣΕ  Πάνος Παπαδημητρίου, Βασίλης Κατσίκης και Νίκος Δροσίνης (φωτογραφία κάτω), αλλά και οι Αθανασόπουλος - Βονόρτας, ενώ την πλευρά της ΕΠΣΒ εκπροσώπησαν στο Καρπενήσι ορισμένοι προπονητές και παράγοντες της, με προεξέχοντα τον Νίκο Βασιληά.

4

* Μόλις 20 λεπτά πρόλαβε να αγωνιστεί ο Φύκας, που αποκόμισε ένα χτύπημα στη μύτη και αντικαταστάθηκε από τον Μαστρογιάννη.

* Πήρε φόρα ο Χρυσικός...! Μετά το πρώτο του γκολ με τον Αίολο στο πρωτάθλημα, σκόραρε το πρώτο του τέρμα και με τη Μικτή νέων.

17

* Οι έντονοι πανηγυρισμοί των Βοιωτών στη φάση της ισοφάρισης και η κατήφεια στο αντίπαλο στρατόπεδο αποδεικνύουν την ηθική νίκη των Ευρυτάνων, που παρουσιάζουν φέτος βελτιωμένη, σαφώς, εικόνα.

* Μετά το 0 - 0 με την Αιτωλοακαρνανία, για δεύτερη σερί χρονιά οι Ευρυτάνες πήραν βαθμό (αν και άξιζαν τους τρεις) στην κατηγορία των νέων.

16

Συνθέσεις ομάδων

Ευρυτανία (Δημήτρης Τσιγαρίδας): Νούλας, Π. Μπουμπουρής, Τσιάμης, Ε. Καραμπάς, Τάσιος, Χρυσικός, Πατρώνης, Α. Τόλης, Σερπάνος, Ρέπας,. Αγωνίστηκαν και οι: Ε. Μπουμπουρής, Τριανταφύλλου, Φύκας, Μαστρογιάννης.

Βοιωτία (Βαγγέλης Πούλος - Σωτήρης Κλειδαράς): Αλευράς, Τσέλιος, Μίχος, Καρασάββας, Γερακιός, Κολυμπίρης, Τσιώλης, Στάμος, Λέτης, Κασμάς, Φουφούνης. Αγωνίστηκαν και οι: Βασιλείου, Αιγηνήτης Τ. Καραμπάς.

Διαιτητής: Βασίλης Παναγιωτόπουλος. Βοηθοί: Ευθύμης Ντζάνης - Δημήτρης Δημονίτσας (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)