19 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή βραβεύει σήμερα 59 αθλητές και αθλήτριες, μεταξύ αυτών και τη Σεμέλη Ζαρμακούπη

Η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή πραγματοποιεί βραδιά βράβευσης των κορυφαίων Ελλήνων αθλητών/τριών όλων των αθλημάτων, που το 2023 πέτυχαν παγκόσμια ή πανευρωπαϊκή διάκριση

Σήμερα, Δευτέρα, 15 Ιανουαρίου 2024, στις 7 το απόγευμα, στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, θα φιλοξενηθεί μια λαμπρή εκδήλωση βράβευσης των κορυφαίων Ελλήνων και Ελληνίδων αθλητών και αθλητριών όλων των αθλημάτων, που το 2023 πέτυχαν παγκόσμια ή πανευρωπαϊκή διάκριση.

Στην καθιερωμένη, ετήσια εκδήλωση βραβεύσεων της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής (ΕΟΕ), θα τιμηθεί και η αθλήτρια του Α.Σ. Ευρυτανίας, Σεμέλη Ζαρμακούπη, που κατάφερε σημαντικές διακρίσεις τη χρονιά που μόλις έφυγε απέναντι στην ελίτ του αθλήματος.

Μεταξύ άλλων, η 22χρονη αναδείχθηκε 3η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στην Πορτογαλία (-50 κιλά στο στιλ Kick light Γυναικών), ενώ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στους Ευρωπαϊκούς Ολυμπιακούς Αγώνες στην Πολωνία (-50 κιλά στο Light Contact Γυναικών), γράφοντας το όνομά της στην ιστορία ως η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κατακτά μετάλλιο στο άθλημα του Kickboxing στη συγκεκριμένη διοργάνωση. Επίσης, ήταν 1η στο Πανευρωπαϊκό Κύπελλο European Cup Athens Challenge 2023 και στο Πανευρωπαϊκό Κύπελλο Wako European Cup Serbia Open 2023, 8η στο Turkish Open Wako Word Cup 2023, 1η Πανελλήνια Πρωταθλήτρια 2023 και στα δυο στυλ (Kick light και Light Contact) κ.α.

Οι 59 αθλητές και αθλήτριες που θα βραβευτούν ανά άθλημα:

Στίβος: Μίλτος Τεντόγλου, Εμμανουήλ Καραλής, Αντιγόνη Ντρισμπιώτη, Νίκος Ανδρικόπουλος, Δημήτρης Αντωνάτος, Γιάννης Γκάρτσιος , Ιουλιάννα Ρούσου, Μαρία Ραφαηλίδου, Βλαδίμηρος Ανδρεάδης, Πασχάλης Γεννίκης, Παύλος Κριαράς, Εβίνα Παναγιώτου, Μαρία Ραφαηλίδου, Νίκος Σιδηρένιος

Σκοποβολή: Αννα Κορακάκη, Μάκης, Μίτας, Μπάμπης Χαλκιαδάκης, Νίκος Μαυρομμάτης, Εμμανουέλα Κατζουράκη, Χριστίνα Μόσχη

Κωπηλασία: Στέφανος Ντούσκος, Πέτρος Γκαϊδατζής, Αντώνης Παπακωνσταντίνου, Ευαγγελία Αναστασιάδου, Χριστίνα Μπούρμπου, Ζωή Φίτσιου, Δήμητρα – Ελένη Κοντού,

Ξιφασκία: Δώρα Γκουντούρα, Δέσποινα Γεωργιάδου

Γυμναστική: Λευτέρης Πετρούνιας, Σεραφείμ Εμινίδης

Κολύμβηση: Κριστιάν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Στέργιος Μπίλας, Απόστολος Σίσκος, Αννα Ντουντουνάκη, Δέσποινα Πυρίλη, Βαγγέλης Ντούμας

Καλλιτεχνική κολύμβηση: Σοφία Μαλκογεώργου, Ευαγγελία Πλατανιώτη

Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών

Πάλη: Μαρία Πρεβολαράκη, Γιώργος Κουγιουμτσίδης, Νταουρέν Κουρουγκλίεφ

Ποδηλασία: Γιώργος Μπούγλας

Τάεκβοντο: Αποστόλος Τεληκωστόγλου, Κωνσταντίνος Χαμαλίδης, Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος

Ιππασία: Ιόλη Μυτιληναίου

Χιονοδρομία: Αλέξανδρος Γκιννής

Καράτε: Στέφανος Ξένος, Διονύσης Ξένος, Γιώργος Τζάνος, Κωνσταντίνος Μαστρογιάννης, Τζωρτζίνα Ξένου, Κέλλυ Κυδωνάκη, Κωνσταντίνα Χρυσοπούλου,

Κick Boxing: Γιώργος Τσαμποδήμος Λεοβάρης, Σεμέλη Ζαρμακούπη

Μuaythai: Κυριάκος Μπακιρτζής

Επίσης θα βραβευθεί και ο αθλητής της Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης Καλλίνικος Κρεάνγκα καθώς μετά το τέλος της αθλητικής του καριέρας βρήκε το χρόνο σε ηλικία 50 ετών να πάρει το πτυχίο του στα ΤΕΦΑΑ αποτελώντας λαμπρό παράδειγμα.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί ζωντανά από τη συχνότητα του Novasports Start.

ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ