28 Μαρτίου 2024

Ο ΠΑΟΚ απέδρασε από το Ιβανώφειο με την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου (video)

Μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Κύπελλο Ελλάδας μπάσκετ των ανδρών πήρε ο ΠΑΟΚ που νίκησε σε δραματικό ματς τον Ηρακλής (63-61) στο Ιβανώφειο.

Ματς με χαμηλό σκορ αλλά σασπένς και ένταση έγινε στο Ιβανώφειο, όπου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρόκριση από τον Ηρακλή στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου ήδη βρίσκεται ο Προμηθέας Πάτρας. Ο Χάνλαν πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς, αφού με 7 δικούς του πόντους το 50-59, έγινε 57-59 δύο λεπτά πριν τη λήξη, αλλά ο ίδιος παίκτης αποβλήθηκε με 5ο φάουλ και η ομάδα του στερήθηκε τις υπηρεσίες του. Τελικά στη τελευταία επίθεση του ματς ο Σαγκς ήταν αυτός που αστόχησε σε τρίποντο για τους γηπεδούχους δίνοντας το έναυσμα για τρελούς πανηγυρισμούς στην πλευρά του «δικεφάλου του Βορρά».

Μεγάλη εμφάνιση από τον Λοβ για τον ΠΑΟΚ, καθώς είχε 21 πόντους.Από τον «Γηραιό», ξεχώρισε ο Χάνλαν με 17π., αλλά τον στερήθηκε στο τελευταίο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε με πέντε φάουλ.

To άρθρο Ο ΠΑΟΚ απέδρασε από το Ιβανώφειο με την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου (video) δημοσιεύτηκε στο NewsIT .