29 Μαρτίου 2024

Άγγιξε το μετάλλιο η Μαρία Δερβίση στο σύνθετο ατομικό του Aphrodite Cup

Μια ανάσα από μία μεγάλη διάκριση έφτασε η Μαρία Δερβίση, η οποία έχασε στις λεπτομέρειες ένα μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό απέναντι σε σπουδαίες ανταγωνίστριες, στο 6ο Διεθνές Τουρνουά Ρυθμικής Γυμναστικής Aphrodite Cup, που συνεχίστηκε για δεύτερη ημέρα στο Φάληρο με την συμμετοχή 170 αθλητριών από 15 χώρες.
Η 19χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στο σύνθετο ατομικό φτάνοντας τους 90,350 βαθμούς στο σύνολο (στεφάνι: 23,200 β., μπάλα: 24,750 β., κορύνες: 22,900 β., κορδέλα: 19,500 β.) και απέχοντας μόλις 0,300 β. από το βάθρο.
Η Δερβίση, που με την συνολική εμφάνισή της έδειξε έτοιμη να εκπροσωπήσει με επιτυχία τα ελληνικά χρώματα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του ερχόμενου μήνα στην Ιαπωνία, θα είναι παρούσα και στους τέσσερις τελικούς οργάνων του Aphrodite Cup την Κυριακή (26/09).
Το χρυσό μετάλλιο στο σύνθετο ατομικό, μαζί με το θερμό χειροκρότημα των θεατών, κέρδισε η καταξιωμένη Ιταλίδα Αλεξάντρα Ατζουρτζουκουλέζε με εκπληκτικά προγράμματα και 97,400 β., μπροστά από την συμπατριώτισσά της Σοφία Ραφαέλι που έκανε δυναμική επιστροφή και τερμάτισε 2η με 94,400 β., ενώ την τριάδα συμπλήρωσε η εξίσου ταλαντούχα Τατιάνα Βολοζάνινα με 90,650 β..
Από την πλευρά της, η Εβίτα Γιαννοπούλου, που επίσης αγωνίστηκε στην κατηγορία γυναικών, κατέλαβε την 11η θέση με 81,500 βαθμούς (στεφάνι: 20,500 β., μπάλα: 22,150 β., κορύνες: 19,800 β., κορδέλα: 19,100 β.) και παράλληλα κέρδισε την πρόκριση για τον τελικό της μπάλας.
Στο σύνθετο ατομικό νεανίδων, η Παναγιώτα Λύτρα κατέκτησε τη 2η θέση μεταξύ των αθλητριών με έτος γέννησης 2006, συγκεντρώνοντας 79,250 β., ενώ στην αντίστοιχη υπο-κατηγορία με έτος γέννησης 2007 η Σοφία Τσολαρίδου κατετάγη 2η με 73,300 β., η Λάουρα Γκικόκα 3η με 73,150 β. και η Βικτώρια Τσοπουρίδη 4η με 69,400 β..
Η αυλαία των αγώνων θα πέσει αύριο, Κυριακή (26/09, 14:30 – 19:30), με τους τελικούς οργάνων, τόσο στην κατηγορία γυναικών όσο και σ’ εκείνη των νεανίδων.

ΠΗΓΗ: SPORTS.ERT.GR