20 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Ένας… Μπράουν δεν ήταν αρκετός για τη Μακάμπι

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 98-89 της ομάδας του Όντεντ Κάτας, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Euroleague και επέστρεψε στις νίκες στη διοργάνωση, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Κάσιους Γουίνστον. Εξαιρετικός για τους Ισραηλινούς ο Λορέντσο Μπράουν (36 πόντοι, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ο οποίος είχε για… μοναδικό συμπαραστάτη τον Τζέιλεν Άνταμς.

Ο Ισπανός γκαρντ έκανε… υπεράνθρωπη προσπάθεια για να φύγει με τη νίκη η Μακάμπι Τελ Αβίβ από το Μόναχο, ωστόσο η ευστοχία των παικτών του Αντρέα Τρινκιέρι τους έδωσε τους δύο βαθμούς και οι Βαυαροί έχουν πλέον ρεκόρ 4-7.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση, με τους Βαυαρούς να προηγούνται μα 9-7, στο 3′. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τη Μακάμπι να παίρνει ισχνό προβάδισμα (14-12, 6′). Στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό και η πρώτη περίοδος τελείωσε 26-24, υπέρ των γηπεδούχων.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (29-29, 12′). Η Μπάγερν Μονάχου ανέβασε… ταχύτητα και πήρε το προβάδισμα με 40-35, στο 15′. Οι Βαυαροί ήταν πιο εύστοχοι από τους φιλοξενούμενους και με… μπροστάρη τον Γουίνστον πήγαν στα αποδυτήρια, προηγούμενοι με 50-44.

HT | 50–44 | #BAYMTA

Good first half! Keep going Reds! #FCBB #WeBallTogether #EuroLeague pic.twitter.com/cgxOz0tS2s

— FC Bayern Basketball (@FCBBasketball) December 2, 2022

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι “νευρικές” και άστοχες (52-47, 22′). Με τον Λορέντσο Μπράουν να βρίσκεται σε καλό.. φεγγάρι, η Μακάμπι είχε από κοντά την Μπάγερν (59-53, 25′). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου οι Βαυαροί ανέβασαν… ταχύτητα και στο τέλος προηγούνταν με 73-67.

Η Μακάμπι και ο Μπράουν δεν είχαν πει την… τελευταία λέξη τους και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τέσσερις (78-74, 32′). Οι Βαυαροί έβρισκαν διαρκώς τρόπο να σκοράρουν απέναντι στην… ανοιχτή άμυνα των Ισραηλινών (83-77, 35′). Η ομάδα του Όντεντ Κάτας παρέμενε κοντά, όμως δεν μπορούσε να ισοφαρίσει ή να προσπεράσει (90-86, 38′). Η Μπάγερν στο τέλος πήρε τη νίκη με σκορ 98-89.

O MVP

Ο Κάσιους Γουίνστον ήταν ο καλύτερος παίκτης στο παρκέ από την πλευρά των νικητών, καθώς τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους (9/9 βολές, 4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 21:35 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 26-24, 50-44, 73-67, 98-89

Μπάγερν Μονάχου (Αντρέα Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 10, Γουόλντεν 10, Γουίνστον 23, Χάντερ 6, Μπόνγκα 12, Γιάραμαζ 5, Ομπστ 10, Ζίπσερ, Βάιμπεργκ, Χάρις 14, Ρούμπιτ 5, Γκιγιέσπι 3

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Άνταμς 21, Μπράουν 36, Μάρτιν 4, Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 7, Κοέν, Χόλινς, Πόιθρες 8, Νίμπο 6, Τσιβ, Κόλσον 7.//