28 Απριλίου 2024

Εκπληκτικός Γιάννης Αντωνίου στη Βοσνία, κέρδισε 2 χρυσά και 1 ασημένιο μετάλλιο με κορυφαίες επιδόσεις σε SL και GS

Ατομικά ρεκόρ και θέσεις στο βάθρο για τον 29χρονο Καρπενησιώτη

Εντυπωσιάζει ο πρωταθλητής του ΕΟΣ Καρπενησίου, Γιάννης Αντωνίου, που πέτυχε κορυφαίες επιδόσεις σε διεθνείς αγώνες στη Βοσνία και ανέβηκε τρεις φορές στο βάθρο των νικητών.

Αρχικά, εξαιρετικές ήταν οι προσπάθειες του Ευρυτάνα σκιέρ στον διεθνή αγώνα του Kurpes της Βοσνίας, την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου. Σε δύο αγωνίσματα της γιγαντιαίας τεχνικής κατάβασης (GS) ανέβηκε δύο φορές στο βάθρο των νικητών. Στον πρώτο αγώνα τερμάτισε πρώτος με συνολικό χρόνο 1:49,79, στο δεύτερο αγώνα με χρόνο 1:44,76 κατέλαβε τη δεύτερη θέση, ενώ κέρδισε 33,48 και 35,58 βαθμούς FIS, αντίστοιχα. Οι συγκεκριμένες επιδόσεις αποτελούν ατομικό ρεκόρ και θα του βελτιώσουν τη διεθνή του βαθμολογία.

Μια ημέρα αργότερα, την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου, ο 29χρονος πρωταθλητής έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες του στη Βοσνία (Kurpes), κατακτώντας τη νίκη και το χρυσό μετάλλιο σε αγώνα τεχνικής κατάβασης (SL) με 1:49,79 και 26,70 βαθμούς FIS, επιβεβαιώνοντας πως διάγει μια εκπληκτική περίοδο, στην πιο ώριμη φάση της καριέρας του.