Μετάλλια & διακρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα για τον Α.Σ. Ευρυτανίας, απέναντι στην ελίτ του ελληνικού kickboxing

Η ελίτ του ελληνικού kickboxing αγωνίστηκε στο ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ το τριήμερο 28-30 Ιουνίου, με το βάθρο των νικητών/τριών να αποκτά ξανά χρώμα ευρυτανικό

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κικμπόξινγκ 2024 φιλοξενήθηκε στο ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ, από τις 28 Ιουνίου έως τις 30 Ιουνίου 2024. Οι 11 αγωνιστικοί χώροι (8 τατάμι και 3 ρινγκ) φιλοξένησαν όλα τα αγωνιστικά στυλ του αθλήματος (Point Fighting, Light Contact, Kick Light, Low Kick, Full Contact, K1), ενώ οι συμμετοχές των αθλητών/τριών ξεπέρασαν τις 1.800 (200 σωματεία απ’ όλη την Ελλάδα), πιστοποιώντας την ανοδική δυναμική του kickboxing στη χώρα.

Στο ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ βρέθηκε και η αποστολή του Α.Σ. Ευρυτανίας (Zarmakoupis Fight Club), με τα παιδιά από το Καρπενήσι να πρωταγωνιστούν σε μια ακόμα σημαντική διοργάνωση πανελλήνιας εμβέλειας, απέναντι σε υψηλό ανταγωνισμό.

Η Σεμέλη Ζαρμακούπη βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση και κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια, και στα δύο στιλ όπου αγωνίστηκε (LC -50kg γυναικών, KL -50kg γυναικών). Με την επιτυχία της, εξασφάλισε την παρουσία της στην Εθνική Ομάδα και για το 2025 και στρέφει το βλέμμα στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα γίνει στην Αθήνα τον Νοέμβριο του 2024, έχοντας εξασφαλίσει παράλληλα και την πρόκριση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Αμπού Ντάμπι το 2025.

Δις ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου και ο Χαράλαμπος Ζαχαράκης, κατακτώντας χρυσά μετάλλια και στα δύο αγωνίσματα που συμμετείχε (LC -63kg ανδρών, KL -63kg ανδρών), ενώ θα φορά τα χρώματα της Εθνικής και για το 2025. Χαμόγελα και για την Ανδρονίκη Μπαρμπούτη, που κέρδισε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγ. LC -55kg νεανίδων (Εθνική Ομάδα) και το χάλκινο στην κατηγ. KL -55kg νεανίδων. Με δύο μετάλλια επέστρεψε από την Αθήνα και η Μαρία Κονιαβίτη, που αναδείχθηκε 2η στο στιλ KL -60kg γυναικών και 3η στο LC -60kg γυναικών. Επίσης, η Εβιάνα Καράμπελα κέρδισε την 3η θέση στο LC Β’ κατ. κορασίδων, η Μαριάντα Μπλάτσιου αναδείχθηκε 5η στην κατηγορία κορασίδων (LC, KL), ενώ 5ος ήταν και ο Γιώργος Χριστόπουλος (κατ. εφήβων). Δεν αγωνίστηκε στο Πανελλήνιο, λόγω τραυματισμού, ο Ηλίας Τρίκκας.