20 Απριλίου 2024

Με το δεξί η «Βασίλισσα» στο «σπίτι» της, επικράτησε με 81-69 της Λάρισας

Η ΑΕΚ πανηγύρισε μια ιστορική νίκη μέσα στο καινούργιο της «σπίτι» στα Άνω Λιόσια με 81-69 κόντρα στη Λάρισα για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Κολόμ και Γέλοβατς.

Η «Βασίλισσα» ξεκίνησε πιο δυναμικά την αναμέτρηση, ωστόσο με το πέρασμα του πρώτου πεντάλεπτου η Λάρισα ανέβασε «στροφές», φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσα. Ο Σπαν με ένα εύστοχο τρίποντο, έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους με 16-19 λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 20-23 υπέρ της Θεσσαλικής ομάδας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, η Ένωση «έσφιξε» την άμυνά της και γρήγορα απέκτησε και πάλι τα ηνία στο προβάδισμα. Ο «Δικέφαλος Αετός» έτρεξε ένα 9-0 σερί ανεβάζοντας τη διαφορά στο +5 (29-24). Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με ένα εύστοχο δίποντο του Κολόμ, το οποίο έστειλε τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το +7 (36-29).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΚ κατάφερε να αποκτήσει και διψήφια διαφορά, παρουσιάζοντας σαφώς καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με αυτό των πρώτων λεπτών στον αγώνα. Τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου όμως άνηκαν αποκλειστικά στην ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, η οποία κατάφερε να μειώσει στους 6 πόντους (56-50) χάρη σε ένα εύστοχο «drive» του Ζώη Καράμπελα.

Το συγκρότημα του Στέφανου Δέδα στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν σοβαρό και κατάφερε να αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησε και μέχρι το φινάλε του αγώνα. Ένα εύστοχο δίποντο του Γέλοβατς, «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 15 πόντους (70-55) υπέρ της Ένωσης. Με συνοπτικές διαδικασίες λοιπόν, η ΑΕΚ κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 81-69, μια πολύ σημαντική και ιστορική παράλληλα νίκη για τον Δικέφαλο.

Οι κορυφαίοι:

Για την Ένωση ξεχώρισε σήμερα ο Κίνο Κολόμ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ στο πλευρό του στάθηκε και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, Στέβαν Γέλοβατς, ο οποίος «σταμάτησε» στους 21 πόντους. Πολύτιμη βοήθεια προσέφερε και ο Νίκος Παππάς, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ.

Από την άλλη μεριά, για τη Λάρισα ξεχώρισε με την εμφάνισή του ο Τζέιλεν Χάντσον, ο οποίος σκόραρε 14 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ζώης Καράμπελας, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους.