29 Μαρτίου 2024

Μια ανάσα από τους τελικούς…

Τρίτωνας και Ψυχικό υπερασπίστηκαν τις έδρες τους και πλέον βρίσκονται μια «ανάσα» από την άνοδο στα «σαλόνια» της Βasket League.

Αθηναϊκή υπόθεση θα είναι η άνοδος στη Βasket League, καθώς Τρίτωνας και Ψυχικό κατάφεραν να πανηγυρίσουν σπουδαίες και παράλληλα άνετες νίκες, δίνοντας έτσι «ραντεβού» στους τελικούς των πλέι-οφ ανόδου.

Στο κλειστό του Ψυχικού, οι δυο ομάδες είχαν ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο χωρίς γρήγορο ρυθμό και σκοράρισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Αθανασούλα και Παπανικολάου ανέβασαν «στροφές» και απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας. Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 76-57 υπέρ του Ψυχικού.

Ψυχικό-Ελευθερούπολη 76-57

Διαιτητές: Κατραχούρας-Χριστινάκης-Κωνσταντινίδου
Δεκάλεπτα: 12-15, 36-35, 58-40, 76-57
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 9 (3), Παπανικολάου 14 (2), Πολυτάρχου 3, Μαλέλης 11 (3), Μαρίνος 3 (1), Ρίκετς 2, Αθανασούλας 18 (2), Αναγνωστόπουλος, Ματαλιωτάκης 8, Ιορδάνου 8.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουτζιαράκης 10, Ναούμης, Γοργόνης 9 (1), Στάθης 7 (2), Δ. Ερμείδης 3, Σκουλίδας 9 (3), Σταμπουλής 2, Π. Ερμείδης 10 (1), Πάτρας 2, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 5 (1).

Στο άλλο ματς, ο Τρίτωνας δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Χαρίλαο Τρικούπη. Οι γηπεδούχοι με πρωτεργάτη τους τον Νεμάνια Μανοΐλοβιτς, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη και πλέον θα διεκδικήσουν το απόλυτο όνειρο της ανόδου στη Βasket League.

Τρίτωνας-Χαρίλαος Τρικούπης 78-58

Διαιτητές: Μαλαμάς-Καρπάνος-Τσιμπούρης
Δεκάλεπτα: 18-12, 41-21, 58-44, 78-58
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος 10 (2), Μανοΐλοβιτς 21 (1), Θεοδώρου 6 (2), Αντωνάκης 2, Οικονομόπουλος, Μάντζαρης 8 (2), Παπαδημητρίου, Γκίκας, Δρίτσας, Σαρλής, Μελισσαράτος 21 (3), Δημάκος 10 (1).
Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χείλαρης 10 (1), Βλάσιος, Δημητρακόπουλος 7 (1), Παπαδιονυσίου 19 (1), Καζάνας, Λιάπης 6, Λεγκίκας 3 (1), Τσαπατώρης, Αλίχοντζιτς 9, Στράτος, Σοκ, Σαχπατζίδης 4 (1).