18 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Νέα γκέλα ο Άρης έμεινε στο 0-0 με τον Απόλλων Σμύρνης στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Νέα απώλεια βαθμών και μάλιστα εντός έδρας για τον Άρη που έμεινε στη λευκή ισοπαλία (0-0) με τον Απόλλων Σμύρνης για την 5η αγωνιστική της Super League. Αυτή είναι η δεύτερη ισοπαλία χωρίς τέρματα που παραχωρεί ο Άρης στην έδρα του μετά το 0-0 απέναντι στον ΟΦΗ στην 1η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες μετά το αποτέλεσμα αυτό έχουν πλέον από 2 βαθμούς στην κατοχή τους μετά τις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Μέτριο ως κακό παιχνίδι έγινε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με ελάχιστες καλές στιγμές στις δύο εστίες. Στο 4’ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Καμαρά που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Κότσαρη. Είκοσι λεπτά αργότερα (24’) ο Κουέστα με δύσκολη επέμβαση είπε «όχι» στο σουτ του Παμλίδη.

Λίγες οι καλές στιγμές και στο δεύτερο μέρος με τον Άρη να ψάχνει τρόπο να σπάσει την άμυνα του Απόλλωνα χωρίς όμως επιτυχία. Στο 75’ ο Σάσα έκανε ατομική ενέργεια και σούταρε αλλά δεν βρήκε στόχο από την παρέμβαση του Μπρούνο Άλβες. Η κεφαλιά του Αγκμπενιένου στο 83’ πέρασε έξω, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μάνος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ατομική του ενέργεια χάνοντας μία ακόμη καλή ευκαιρία.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδία)

Κίτρινες: Τζέγκο, Εντιαγέ, Γκάνεα – Φατιόν, Σλίβκα, Άλβες.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουσέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Δεληζήσης, Μπράμπετς, Σάσα, Τζέγκο (69’ Λούμορ), Εντιαγέ, Γκαρσία, Χαΐροβιτς (56’ Άλι/68’ Μάνος), Καμαρά.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Άλβες, Ντομίνγκες, Φατιόν, Σλίβκα, Κάστρο, Φαν Λα Πάρα (83’ Παπαγεωργίου), Παμλίδης (75’ Μαρτίνες), Ντάουντα (83’ Ιωαννίδης).