19 Μαρτίου 2024

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο ελληνικός απολογισμός της ημέρας (01/08)

Η 10η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων πήρε λίγο από τη… λάμψη του Κριστιάν Γκολομέεβ. Διαβάστε πως τα πήγαν οι Έλληνες αθλητές που αγωνίστηκαν την Κυριακή (01.08.2021)

Την καλύτερη εμφάνιση Έλληνα κολυμβητή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, εξαιρουμένων εκείνων του 1896, ισοφάρισε ο Κριστιάν Γκολομέεβ στο Τόκιο. Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέλαβε την πέμπτη θέση στα 50μ. ελεύθερο με χρόνο 21.72.

Στο στίβο, η Σταματία Σκαρβέλη έμεινε εκτός τελικού στη σφυροβολία, καθώς κατετάγη 10η στο α΄ προκριματικό γκρουπ με επίδοση 69,01 μέτρα και 18η στο σύνολο.

Στην ιστιοπλοΐα, στην 8η θέση της γενικής κατάταξης στα 470 ανδρών ανέβηκαν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής. Οι Έλληνες ιστιοπλόοι κατετάγησαν 8οι στην 7η ιστιοδρομία και 7οι στην 8η, ενώ έχουν 56 βαθμούς ποινής.

Την 9η θέση στην τελική κατάταξη στα Laser Radial γυναικών με 112 βαθμούς ποινής κατέλαβε η Βασιλεία Καραχάλιου. Η Ελληνίδα ιστιοπλόος κατέκτησε την τρίτη θέση στην κούρσα μεταλλίων της συγκεκριμένης κατηγορίας σκαφών.

Στη 12η θέση της τελικής κατάταξης στα Finn κατετάγη ο Ιωάννης Μιτάκης. Ο Έλληνας ιστιοπλόος ήταν 16ος στην 9η και 18ος στη 10η ιστιοδρομία, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στη 12η θέση της γενικής κατάταξης με 92 βαθμούς ποινής, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός των δέκα πρώτων που θα συμμετάσχουν στην κούρσα μεταλλίων του αγωνίσματος.

Στη 15η θέση της γενικής κατάταξης στα 470, με 83 βαθμούς ποινής, ανέβηκαν οι Αιμιλία Τσουλφά και Αριάδνη Σπανάκη. Το ελληνικό πλήρωμα πραγματοποίησε την καλύτερη ως τώρα εμφάνισή του στην 7η ιστιοδρομία, όπου τερμάτισε δεύτερο, ενώ στην 8η κούρσα πήρε τη 12η θέση.

Πληροφορίες: ΑΠΕ

To άρθρο Ολυμπιακοί Αγώνες: Ο ελληνικός απολογισμός της ημέρας (01/08) δημοσιεύτηκε στο NewsIT .