26 Ιουνίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Ορεινό τρέξιμο / Ευρυτάνων επιτυχίες στη Σπερχειάδα. Θέση στο βάθρο για τον Αντ. Μαντζιούτα στο “Goulinas Trail” – Τα αποτελέσματα (ΦΩΤΟ)

Με τη συμμετοχή 134 δρομέων όλων των ηλικιών, διεξήχθη, το Σαββατοκύριακο 2 και 3 Σεπτεμβρίου 2023, ο αγώνας ορεινού τρεξίματος “Goulinas Trail”, με εκκίνηση και τερματισμό την πλατεία της Σπερχειάδας. Η ευρυτανική δρομική κοινότητα έδωσε δυναμικό παρών και κατάφερε να διακριθεί, με τον Αντώνη Μαντζιούτα, από το Μεγάλο Χωριό, να ανεβαίνει στο βάθρο των νικητών.

Πιο αναλυτικά, στη διαδρομή των 12 χιλιομέτρων (72 συμμετοχές), ο Μεγαλοχωρίτης Αντώνης Μαντζιούτας κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με επιδοση 1:20:24. Ο συντοπίτης του, Νίκος Λιάπης, έτρεξε την απόσταση σε 1:27:21 και αναδείχθηκε 8ος, ενώ ο φέρελπις Πάνος Γενιτσαρόπουλος τερμάτισε 19ος με χρόνο 1:36:29· ο Γιώργος Τσακίρης κατετάγη 56ος με 2:13:18.

Στη διαδρομή των 30 χιλιομέτρων έτρεξαν 62 δρομείς, με τον Παναγιώτη Μαστραπά, από το Κρίκελλο, να περνάει τη γραμμή του τερματισμού σε 5:43:22, στην 36η θέση.