19 Μαρτίου 2024

Ορεινό τρέξιμο / 7,5 ώρες έτρεχε στον Όλυμπο ο Ελευθερίου, κερδίζοντας θέση στο βάθρο των νικητών

Συνολικά 52 δρομείς συμμετείχαν στη διοργάνωση ορεινού τρεξίματος με την ονομασία Lost Trail, στον Όλυμπο. Με ένα ανάπτυγμα της κυκλικής διαδρομής του στα 57 χιλιόμετρα και μέγιστο υψόμετρο λίγο πάνω από τα 2000 μέτρα, ο αγώνας αποτέλεσε μια ξεχωριστή εμπειρία για τους αθλητές και αθλήτριες που έτρεξαν το Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου 2021.

Μεταξύ αυτών ήταν και ο Δημήτρης Ελευθερίου, αθλητής ορεινού τρεξίματος από το Μεγ. Χωριό Ευρυτανίας, με σταθερά ανοδική πορεία τα τελευταία χρόνια. Ο 35χρονος ήταν… ακούραστος, αφού κάλυψε τα 57χλμ σε 07:32:46, επίδοση που του χάρισε την 3η θέση και σκαλί στο βάθρο των νικητών.

Πρώτος τερμάτισε ο Ευάγγελος Νούλας (07:20:57) και δεύτερος ο Αθανάσιος Παγουνάδης (07:31:15).