18 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Πήρε τον “εμφύλιο” η Μπαρτσελόνα

Το ισπανικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Euroleague κατέληξε στους Καταλανούς. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε με 96-84 της Μπασκόνια στο “Παλαού Μπλαουγκράνα” και… αναρρίχηθηκε στη δεύτερη θέση, όπου συγκατοικεί με Ρεάλ Μαδρίτης, Μονακό και Ολυμπιακό.

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε κόντρα στο σύνολο του Χουάν Πεναρόγια, το οποίο με πρωταγωνιστή τον Μάρκους Χάουαρντ (25 πόντοι) άντεξε για 30 λεπτά, όμως “λύγισε” στην τελευταία περίοδο. Γιαν Βέσελι (18 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Κόρι Χίγκινς (17 πόντοι,2 ριμπαόυντ, 2 ασίστ)… τράβηξαν το κουπί για τους γηπεδούχους.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να μπαίνουν με ενέργεια στο παρκέ και την Μπαρτσελόνα να έχει… ελαφρύ προβάδισμα (8-6, 3′). Το σκορ συνέχιζε να ανεβαίνει, με τη διαφορά να παραμένει στο ίδιο επίπεδο (13-11, 6′). Ο ρυθμός ανέβηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τελείωσε ισόπαλο (22-22).

Στη δεύτερη περίοδο οι Καταλανοί μπήκαν καλύτερα και πήραν ξανά το… πάνω χέρι (31-27, 13′). Ο Ντα Σίλβα, με το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του, “έγραψε” το 42-37 σε ένα χρονικό σημείο που η Μπαρτσελόνα δυσκολευόταν επιθετικά (16′). Η Μπασκόνια δεν άφηνε τους γηπεδούχους να δημιουργήσουν διαφορά… ασφαλείας, με το ημίχρονο να τελειώνει στους τέσσερις πόντους διαφορά (52-48).

ALL-OFFENSE

Barça 52-48 @Baskonia

Descans

#ForçaBarça! pic.twitter.com/dZ0X3HK1JO

— Barça Basket (@FCBbasket) November 25, 2022

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να εξακολουθεί να έχει το προβάδισμα (58-55, 23′). Οι Βάσκοι ακολουθούσαν από… κοντά τους γηπεδούχους, ενώ στο 27′ προσπέρασαν με λέι απ του Κοστέλο. Το παιχνίδι είχε πολύ υψηλό σκορ, ειδικά για τα “στάνταρ” των παιχνιδιών της Μπαρτσελόνα, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 76-73 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο “καυτός” Μάρκους Χάουαρντ ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου (78-78, 32′). Η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά το προβάδισμα και με τρίποντο του Χίγκινς ανέβασε τη διαφορά στους πέντε (84-79, 35′). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και “λύγισαν” τους φιλοξενούμενους στη συνέχεια (92-82, 38′). Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη, εν τέλει, με σκορ 96-84.

Ο MVP

Ο Γιαν Βέσελι ήταν ο πρωταγωνιστής της Μπαρτσελόνα στο αποψινό παιχνίδι, καθώς τελείωσε με 18 πόντους (6/8 βολές, 6/9 δίποντα), 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα στα 24:48′ που έμεινε στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 11, Σανλί 8, Βέσελι 18, Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 7, Λαπροβίτολα 9, Αμπρίνες 6, Χίγκινς 17, Τόμπι 9, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 4, Ενάτζι

Μπασκόνια (Χουάν Πεναρόγια): Χάουαρντ 25, Ραϊέστε, Χένρι 13, Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ 3, Τόμπσον 9, Κότσαρ 2, Ενός 4, Κοστέλο 13, Γκεντράιτις 7, Χομς 8, Κούρουκς.//