29 Μαρτίου 2024

Ποδόσφαιρο / Στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας η Λαμία, σε ματς – θρίλερ που κρίθηκε στο… 124′

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, η Λαμία πήρε σπουδαία πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, νικώντας με 1-0 τον Άρη Θεσσαλονίκης, στον επαναληπτικό του 0-0.

Η κανονική διάρκεια έληξε χωρίς σκορ, με τους Φθιωτούς να πετυχαίνουν το γκολ (1-0) στο 118’ της ημίωρης παράτασης και να αγκαλιάζουν τη μεγάλη πρόκριση.

Στο 118′ ο Προβυδάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τζανετόπουλος με κεφαλιά νίκησε τον Σαμπάνη.

Ωστόσο, χρειάστηκε η σωτήρια επέμβαση του Σαράνοφ σε εκτέλεση πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Άρης κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζανδάρη πάνω στον Μπρούνο Γκάμα. Ο τελευταίος εκτέλεσε, ο κίπερ της Λαμίας έπεσε σωστά και απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια, σε σουτ του Γκάνεα η μπάλα έφυγε άουτ.

Είχε προηγηθεί άστοχη εκτέλεση πέναλτι για την ομάδα από τη Θεσσαλονίκη και στο α’ ημίχρονο, όταν ο Καμαρά, στο 16ο λεπτό, έστειλε τη μπάλα αόυτ.

Πρόκειται για την 3η πρόκριση της Λαμίας στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Πλέον, η Λαμία θα βρει απέναντι της τον νικητή του ζευγαριού Αναγέννηση Καρδίτσας – Παναθηναϊκός, με τους πράσινους να έχουν επικρατήσει 4-0 στη Λεωφόρο.