19 Απριλίου 2024

Τέσσερις δρομείς από την Ευρυτανία στο βάθρο των νικητών, στο Κarpenissi Trail 2022 του Μεγάλου Χωριού

Σε μια μεγάλη γιορτή του ορεινού τρεξίματος εξελίχθηκε η διοργάνωση Karpenissi Trail 2022, οι αγώνες που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο, 8 Οκτωβρίου, με επίκεντρο το Μεγάλο Χωριό Ευρυτανίας Τοπικοί φορείς, σύλλογοι, αθλητές, εθελοντές, επιχειρήσεις, ένωσαν τις δυνάμεις τους με κοινό στόχο την καθιέρωση ενός ορεινού αγώνα δρόμου στο Μεγάλο Χωριό με αγωνιστική ποικιλία που θα κερδίσει από τον μικρό ερασιτέχνη αθλητή μέχρι και τους πιο απαιτητικούς επαγγελματίες αθλητές. Το Karpenissi Trail 2022 αποτέλεσε μια συνδιοργάνωση του Δήμου Καρπενησίου, της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας-ΠΕ Ευρυτανίας, του Οργανισμού Πολιτιστικής Ανάπτυξης Στ. Ελλάδας (ΟΠΑΣΤΕ) και του Συνδέσμου Μεγαλοχωριτών «Η Αγία Παρασκευή».

Eυρυτάνων διακρίσεις

Περισσότεροι από 250 άνθρωποι, όλων των ηλικιών, έτρεξαν, το πρωί του Σαββάτου (8/10), σε μία από τις 4 διαδρομές του αγώνα, στα μονοπάτια και τα πυκνά ελατοδάση της Καλιακούδας και της γύρω περιοχής, απολαμβάνοντας μια αυθεντική, ορεινή εμπειρία. Πραγματοποιήθηκαν οι διαδρομές Kaliakouda Trail μήκους 26χλμ (73 συμμετοχές), Lakomata Trail μήκους 13χλμ (66 συμμετοχές), Gavros Trail 6χλμ (66 συμμετοχές) και Kaliakouda Junior 1χλμ. Πρωτεργάτες του αγώνα ήταν οι Μεγαλοχωρίτες Νίκος Λιάπης και ο Δημήτρης Ελευθερίου, που σε συνεργασία με τον πολύπειρο Λουκά Πρατίλα ετοίμασαν τον αγώνα που φιλοδοξούν να εξελιχθεί σε θεσμό.

Στη μεγάλη διαδρομή, ο Δημήτρης Ελευθερίου και Φωτεινή Κολόκα κυριάρχησαν στο… σπίτι τους, στα βουνά που πρωτοξεκίνησαν το trail running. Ο 37χρονος ήταν ο μεγάλος νικητής πετυχαίνοντας χρόνο 2:46:55, ενώ αντίστοιχα η 26χρονη πρώτευσε στην κατηγορία γυναικών με επίδοση 3:34:41. Δεύτερος στους άνδρες ήταν ο Χρήστος Αγνουσιώτης με 3:01:51 και τρίτος ο Κωνσταντίνος Παπαγόρας με 3:10:52· αντίστοιχα, στις γυναίκες δεύτερη πέρασε τη γραμμή τερματισμού η Παναγιώτα Δημακάκου (3:50:16) και Τρίτη η Ελένη Σταθοπούλου (3:57:00). Στα 13χλμ στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Γιώργος Τσουμάνης και η Νατάσα Σπανού, ενώ στον μικρό αγώνα των 6χλμ επικράτησε ο Θανάσης Κοντογιάννης. Οι επιτυχίες των Ευρυτάνων δεν περιορίστηκαν στο δίδυμο Ελευθερίου-Κολόκα, καθώς η Μαριλένα Κουτρούμπα ήταν νικήτρια στις γυναίκες στον αγώνα των 6χλμ (00:58:32) και ο Παναγιώτης Γενιτσαρόπουλος ήταν τρίτος στα 13χλμ (1:34:01)· συνολικά 4 δρομείς από την Ευρυτανία ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών/τριών.

Το evrytaniasport συγκέντρωσε τα αποτελέσματα των Ευρυτάνων που συμμετείχαν σε μία από τις τρεις διαδρομές του Karpenissi Trail 2022:

Kaliakouda Trail (26 χιλιόμετρα, 73 συμμετοχές)

Δημήτρης Ελευθερίου: 1ος με 2:46:56

Φωτεινή Κολόκα: 9η γενικής (1η γυναίκα) με 3:34:41

Νίκος Λιάπης: 12ος με 3:47:47

Ανδρέας Σιταράς: 47ος με 4:56:48

Lakomata Trail (13 χιλιόμετρα, 66 συμμετοχές)

Παναγιώτης Γενιτσαρόπουλος: 3ος με 1:34:04

Παναγιώτης Μαστραπάς: 17ος με 1:54:05

Ηλίας Αποστόλου: 20ος με 1:56:34

Γιώργος Χαβέλος: 21ος με 1:56:34