24 Απριλίου 2024

Τετραπλή ισοβαθμία στον 6ο όμιλο: Πέρασαν Φέγενορντ, Mίντιλαντ – Με γκολ Μπακασέτα συνεχίζει στην Ευρώπη η Τραμπζονσπόρ

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων του Europa League με συναρπαστικές αναμετρήσεις και εκπλήξεις της… τελευταίας στιγμής.

Στον όμιλο του Ολυμπιακού, ο οποίος γνώρισε την ήττα στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” με 2-0 από τη Ναντ, η Φράιμπουργκ αν και ήταν ανώτερη της Καραμπάγκ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το Μπακού. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες από το 60′ λόγω της αποβολής του Μαντίνα, κάτι που επηρέασε την αγωνιστική της εικόνα, τη στιγμή που “κυνηγούσαν” την τρίτη θέση για το Conference League. Το γκολ για τους Γερμανούς σημείωσε ο Πίτερσεν στο 25ο λεπτό του αγώνα και ο Ογούσου Κουαμπένα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Στον πέμπτο όμιλο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να κερδίσει με 1-0 μέσα στην Ισπανία χάρη σε γκολ του Γκαρνάτσο στο 17′, ωστόσο δεν κατέκτησε και την πρωτιά του ομίλου, καθώς χρειαζόταν ακόμα ένα τέρμα για να προσπεράσει τη Σοσιεδάδ. Στον ίδιο όμιλο, η Σερίφ πήρε το “τρίποντο” στο τέλος και “κλείδωσε” την τρίτη θέση, η οποία τη στέλνει στο Europa Conference League.