29 Μαρτίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Basket League, Λαύριο – ΑΕΚ 81-82: Νίκησε και τα προβλήματα η Ένωση

Σπουδαία νίκη στο Λαύριο πήρε η ΑΕΚ με 81-82 για την Basket League ανέβασε το ρεκόρ της σε 4-4 στο πρωτάθλημα, την ώρα που η ομάδα της Λαυρεωτικής υπέστη την τρίτη σερί ήττα της.

Η ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων έφυγε με τη νίκη από το Λαύριο, σε ένα ματς που αν και προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους (25-40) χάρη στη μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75 μ.,το έκανε… ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι με τον Κάρτερ να ηγείται της επίθεσης έκλεισαν τη διαφορά, αλλά με 8 λεπτά να απομένουν για τη λήξη η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα με 10 πόντους (62-72).

Οι γηπεδούχοι στο 37′ έβαλαν «φωτιά» στο ματς, αφού έφτασαν σε απόσταση βολής (73-75), με την ΑΕΚ ωστόσο να διαμορφώνει το 73-77 δύο λεπτά πριν τη λήξη και να παραμένει ψύχραιμη στο τέλος φτάνοντας στη νίκη με 82-81 , παρ’ ότι Μουράτος και Κάρτερ με δύο τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα «καρδιοχτύπησαν» τους «κιτρινόμαυρους».

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Στέφανου Δέδα ήταν ο Μπράιαν Ανγκόλα, που ολοκλήρωσε το ματς με 20 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ, με τον Ίαν Χάμερ να έχει 16, τον Κίνο Κολόμ 15, τον Έρικ Γκρίφιν 14 και τον Νίκο Παππά 11. Πρωταγωνιστής από την πλευρά του Λαυρίου ήταν ο Τάισον Κάρτερ, που πέτυχε 23 πόντους, με τους Βασίλη Μουράτο και Αλέξανδρο Νικολαϊδη να έχουν από 10.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 41-44, 59-68, 81-82

To άρθρο Basket League, Λαύριο – ΑΕΚ 81-82: Νίκησε και τα προβλήματα η Ένωση δημοσιεύτηκε στο NewsIT .