29 Μαρτίου 2024

Bundesliga: Ακάθεκτη η Μπάγερν πριν τη χειμερινή  διακοπή – «Δράμα» για την Σάλκε (video)

Η Μπάγερν Μονάχου απέδρασε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Άουγκσμπουργκ στην 17η αγωνιστική της Bundesliga, που σηματοδοτεί και το τέλος του 1ου γύρου του πρωταθλήματος και διατήρησε διαφορά 4 πόντων από την δεύτερη Λειψία που νίκησε επίσης με το ισχνό 1-0 την Ουνιόν Βερολίνου εντός έδρας. Ήττα μισός υποβιβασμός για την Σάλκε από την Κολωνία.

Το πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης της Μπάγερν Μονάχου με την Άουγκσμπουργκ άνοιξε το δρόμο για την 12η νίκη των Βαυαρών με 1-0 στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ τοπ χαμένο πέναλτι του πρώην άσου του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκανσον στο 76′ τους γλίτωσε από το «έμφραγμα», και έτσι διατήρησαν το «μαξιλαράκι ασφαλείας» του +4 από τη βασική αντίπαλό τους Λειψία στην… κούρσα του τίτλου, μετά το τέλος του πρώτου γύρου που συνεπάγεται και χειμερινή διακοπή στην Γερμανία.

Με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και το ματς της Λειψίας με την Ουνιόν Βερολίνου, όπου ο Εμίλ Φόσμπεργκ διατήρησε «ζωντανή» την ομάδα του Νάιγκελσμαν στην κούρσα του τίτλου, ενώ ταυτόχρονα έριξε από την τετράδα του πρωτευουσιάνους.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η νίκη της Κολωνίας επί της Σάλκε εκτός έδρας, που «βύθισε» στον πάτο της βαθμολογίας τους «βασιλικούς μπλε». Από τις 12/12 και το 1-0 στην έδρα της Μάιντς έχει να νικήσει η Κολονία, συμπληρώνοντας πεντάδα αγώνων χωρίς «τρίποντο» (3 ήττες, 2 ισοπαλίες). Η «κατηφόρα» των «τράγων» σταμάτησε απόψε (20/01) στο Γκελζενκίρχεν, όπου με το γκολ του Τίλμαν (πέρασε αλλαγή στο 88ο λεπτό) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησαν με 2-1 της Σάλκε.

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος έμεινε στον πάγκο της Στουτγκάρδης, βλέποντας την ομάδα του να γνωρίζει «βαριά» ήττα από την Αρμίνια στο Μπίλεφελντ με 3-0, αποτέλεσμα που έδωσε βαθιά ανάσα στους γηπεδούχους στη μάχη που δίνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

To άρθρο Bundesliga: Ακάθεκτη η Μπάγερν πριν τη χειμερινή διακοπή – «Δράμα» για την Σάλκε (video) δημοσιεύτηκε στο NewsIT .