20 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Conference League, Λίνκολν – ΠΑΟΚ 0-2: Νικηφόρα πρεμιέρα στο Γιβραλτάρ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Λίνκολν με 2-0 στο Γιβραλτάρ, ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Conference League. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, χωρίς να θέλξει με την απόδοση της, πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, πραγματοποιώντας ιδανική πρεμιέρα στη νεοσύστατη διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα στην πρεμιέρα της Superleague, πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου του, Λίνκολν, και πλέον στρέφει την προσοχή του στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης για το πρωτάθλημα.

Σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν οι Άκπομ και Μιτρίτσα, με τις μεταγραφικές κινήσεις του Δικεφάλου στη θερινή περίοδο να βγάζουν ασπροπρόσωπο τον Ραζβάν Λουτσέσκου. Εξαιρετικός ήταν ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης. Δυσάρεστο νέο η αποχώρηση του Κρέσπο με πρόβλημα τραυματισμού.

Τα γκολ του ΠΑΟΚ:

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς φάσεις, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να φανούν απειλητικές. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 16′, όταν ο Άκπομ δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον τερματοφύλακα της Λίνκολν.

Στο 25′ η Λίνκολν έχασε μία  πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Γκόμεζ, που έκανε σουτ με το αριστερό και η μπάλα έφυγε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ δεν πατούσε καλά στο γήπεδο, με την ομάδα από το Γιβραλτάρ να σκοράρει με τον Καραλέρο, αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ. Στο 36′ ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ με το πόδι σώζοντας την εστία του σε σουτ του Κίκε Γκόμες.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τις ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΟΚ έβαλε το γκολ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Δικέφαλος με τον Τσούμπα Ακπομ άνοιξε το σκορ μετά από πολύ ωραία επιθετική ενέργεια του Λούκας Τέιλορ, ο οποίος αφού πέρασε ανάμεσα από δύο αντιπάλους πάσαρε στον Βρετανό και ο τελευταίος άνοιξε το σκορ με εύστοχο σουτ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε καλύτερος και στο 54΄ ο Τσούμπα Ακπόμ πέτυχε γκολ που ακυρώθηκε οριακά ως οφσάιντ. Στην ίδια φάση αντίκρισε κίτρινη κάρτα ο Ραζβάν Λουτσέσκου για τις διαμαρτυρίες του στον βοηθό που υπέδειξε το οφσάιντ.

Δύο λεπτά αργότερα (56′) ο Αλεξάνδρου Μιτρίτσα έκανε το 0-2 με κοντινό πλασέ αφού η μπάλα πρώτα βρήκε το δεξί δοκάρι της Λίνκολν.

Στο 72′ ο εξαιρετικός Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια κεφαλιά του Ρόμαν, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σουτ του Τζόζεφ Τσιπολίνα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίνκολν (Mάικ Μακ Ελγουεϊ): Σολέρ, Βάισεμαν, Ρ. Τσιπολίνα, Μπερνάντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67’ Τζ. Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανόν (62’ Ρόναν), Αράιζα (81’ Πίκοκ), Καραγέρο (81’ Σέρτζαντ), Κίκε Γκόμεθ (62’ Οκράν).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης – Τέιλορ, Κρέσπο (44’ Μιχαηλίδης), Μιχάι, Σίντκλεϊ – Εσίτι, Κούρτιτς – Μουργκ (83’ Βιεϊρίνια), Μιτρίτσα (73’ Κωνσταντέλιας), Μπίσεσβαρ (73’ Σφιντέρσκι) – Ακπόμ (82’ Κούτσιας).

To άρθρο Conference League, Λίνκολν – ΠΑΟΚ 0-2: Νικηφόρα πρεμιέρα στο Γιβραλτάρ δημοσιεύτηκε στο NewsIT .