Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2020

ev media-logo

Υπόθεση… Ευρυτάνων ο φετινός αγώνας 20χλμ από τα Κοκκάλια ως το Κρίκελλο. Θρίαμβος για Ελευθερίου-Μπίκα (ΦΩΤΟ)

Για 5η χρονιά, ο Πολιτιστικός σύλλογος Κρικελλιωτών εν Αθήναις και απανταχού «Αγ. Νικόλαος» σε συνεργασία με τον Τελμησσό Ν.Μάκρης - Μαραθώνος και υπό την αιγίδα του Δήμου Καρπενησίου καθώς και με την υποστήριξη της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδος καθώς και της ΕΟΣΛΜΑ-Υ, συνδιοργάνωσαν τον «Ευρυτάνειο Δρόμο» απόστασης 19.800μ.

5

Με εκκίνηση το ιστορικό μνημείο των Κοκκαλίων και τερματισμό το φιλόξενο και γραφικό χωριό Κρίκκελο Ευρυτανίας, περισσότεροι από εκατό (100) αθλητές αλλά και απλοί αθλούμενοι τίμησαν με την παρουσία τους και την συμμετοχή τους σε έναν ξεχωριστό ιστορικό αγώνα, που συνδέει την πλούσια ιστορία μας με την πολύτιμη κληρονομιά μας. Στα ιστορικά Κοκκάλια βρέθηκε για την εκκίνηση του αγώνα ο Περιφερειάρχης Στερεάς Ελλάδος κ. Κώστας Μπακογιάννης.

Σε μια πανέμορφη διαδρομή φυσικού κάλους με ατελείωτα δάση ελάτης συμμετείχαν αθλητές και αθλήτριες από πολλά σημεία της Ελλάδος. Στον τερματισμό για άλλη μια φορά φάνηκε η φιλοξενία των Ευρυτάνων στο φιλόξενο Κρικκελο με την προσφορά τοπικών εδεσμάτων και όχι μόνο που είχαν ετοιμάσει οι γυναίκες του χωριού και για άλλη μια φορά ο δραστήριος Σύλλογος Γυναικών Ευρυτανίας (χορηγοί της εκδήλωσης).

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για… θρίαμβο Ευρυτάνων, καθώς το δίδυμο των Δημήτρη Ελευθερίου και Δήμητρας Μπίκα κυριάρχησε στην κατηγορία Ανδρών και Γυναικών, αντίστοιχα. Εξαιρετικές ήταν οι επιδόσεις και αρκετών ακόμα «δικών μας» παιδιών, όπως του Γ. Καρέτσου, Αλ. Λαμπράκη, Θ. Τζαβαλη, Ν. Λιάπη, Φ. Κολόκα κ.α.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τα αναλυτικά ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, στα οποία φιγουράρουν αρκετοί Ευρυτάνες.

Παράλληλα με τη μεγάλη διαδρομή έγιναν και παράλληλοι αγώνες 1 και 2χλμ για παιδιά, μια γιορτή του αγνού αθλητισμού και της χαράς της συμμετοχής.

Σε όλους τους συμμετέχοντες αθλητές δόθηκαν συλλεκτικά μετάλλια φιλοτεχνημένα από τον εμπνευστή και συνδιοργανωτή του Ευρυτάνειου Δρόμου, Βλάση Καραβασίλη, καθώς και στους νικητές ειδικά αναμνηστικά συλλεκτικά έπαθλα.

«Ευχόμαστε και θέλουμε όλοι μας, ο Ευρυτάνειος Δρόμος να καθιερωθεί και να γίνεται κάθε χρόνο αντί για κάθε δυο χρόνια. Τελειώνοντας, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από κοινού όλους όσους συνετέλεσαν στην διοργάνωση του Ευρυτάνειου Δρόμου καθώς και σε όλους τους συμμετέχοντες, ευχόμενοι όλοι μας ο Ευρυτάνειος Δρόμος να φτάσει πολύ ψηλά», αναφέρουν οι άνθρωποι του Τελμησσού.

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

1. 3863 ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1:17:56,39 m 1 DYNAFIT-MYATHLETE 1 M30 3:59

2. 3859 ΜΠΑΤΑΣΓΕΩΡΓΙΟΣ 1:20:25,65 m 2 ODLO-LA SPORTIVA 2 M30 4:07

3. 3947 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΚΟΣΜΑΣ 1:20:36,67 m 3 1 M40 4:08

4. 3937 ΚΑΤΣΙΚΑΣ ΦΑΝΗΣ 1:22:28,09 m 4 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ-ΛΑΜΙΑ 3 M30 4:13
5. 3858 ΤΖΙΚΑΣ ΚΩΣΤΑΣ 1:24:43,84 m 5 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 4 M30 4:20
6. 3958 ΜΕΞΙΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1:25:02,00 m 6 ΧΙΛΙΟΜΟΔΙ 2 M40 4:21
7. 3932 ΚΑΛΑΝΤΖΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1:25:46,62 m 7 ΣΔΥΒ 1 M50 4:23
8. 3887 ΚΑΡΕΤΣΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1:26:12,12 m 8 ΔΡΟΜΕΙΣ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ 5 M30 4:25
9. 3948 ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1:26:32,90 m 9 MARATHON CLUB-DYNAFIT 3 M40 4:26
10. 3861 ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1:28:03,58 m 10 ΓΑΣ ΙΛΙΣΣΟΣ 2 M50 4:30
11. 3998 ΤΖΑΒΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1:30:13,63 m 11 ΤΡΑΧΙΝΑ 6 M30 4:37
12. 3972 ΠΑΠΑΔΟΓΕΩΡΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 1:31:36,45 m 12 ΣΔΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 3 M50 4:41
13. 3866 ΜΠΙΚΑ ΔΗΜΗΤΡΑ 1:32:00,96 f 1 DYNAFIT-MYATHLETE 1 F20 4:43
14. 3878 ΚΟΥΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1:32:57,12 m 13 ΤΕΛΜΗΣΣΟΣ 4 M50 4:46
15. 3982 ΠΡΑΤΊΛΑΣ ΛΟΥΚΆΣ 1:33:22,00 m 14 ΤΡΑΧΙΝΑ 4 M40 4:47
16. 3955 ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 1:33:33,09 m 15 ΑΣΛ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ 5 M40 4:47
17. 3933 ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ 1:36:24,03 m 16 ΤΕΛΜΗΣΣΟΣ 6 M40 4:56
18. 3924 ΒΟΥΡΑΖΑΝΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 1:37:11,86 m 17 7 M30 4:59
19. 3842 ΒΕΝΕΤΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1:38:54,26 m 18 7 M40 5:04
20. 3928 ΘΕΟΔΩΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1:39:05,98 m 19 MARATHON CLUB 8 M40 5:04
21. 3954 ΜΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ 1:39:11,77 f 2 ΣΔΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 1 5:05
22. 3970 ΠΑΝΑΓΙΏΤΟΥ ΜΙΧΑΉΛ 1:39:37,76 m 20 ΤΡΑΧΙΝΑ 9 M40 5:06
23. 3976 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1:39:42,72 m 21 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 8 M30 5:06
24. 3953 ΜΆΚΡΗΣ ΔΗΜΉΤΡΙΟΣ 1:39:47,23 m 22 10 M40 5:07
25. 3886 ΠΛΟΚΑΜΑΚΗΣ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ 1:40:46,01 m 23 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 11 M40 5:10
26. 3940 ΚΕΝΤΡΟΣ KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1:40:56,02 m 24 Σ.Δ.ΣΜΟΚΟΒΟΥ 12 M40 5:10
27. 3848 ΜΑΡΓΑΡΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1:41:05,51 m 25 1 M20 5:11
28. 3950 ΛΙΑΠΗΣ ΝΙΚΟΣ 1:41:06,45 m 26 evritania running team 13 M40 5:11
29. 3977 ΠΙΤΣΙΚΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1:42:04,59 m 27 14 M40 5:14
30. 3938 ΚΑΤΣΊΚΗΣ ΓΙΏΡΓΟΣ 1:42:12,23 m 28 evritania running team 5 M50 5:14
31. 3989 ΣΚΑΜΑΓΚΟΎΛΗΣ ΚΏΣΤΑΣ 1:42:16,87 m 29 ΤΡΑΧΙΝΑ 15 M40 5:14
32. 3889 ΣΤΑΜΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1:42:58,28 m 30 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 16 M40 5:16
33. 3893 ΧΑΛΙΚΙΑΣ ΜΙΧΆΛΗΣ 1:44:55,23 m 31 17 M40 5:22
34. 3952 ΛΙΑΤΣΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1:45:50,67 m 32 ΤΣΕΚΛΙΣΤΑ 6 M50 5:25
35. 3942 ΚΟΛΌΚΑ ΦΩΤΕΙΝΉ 1:46:02,51 f 3 Dynafit 2 F20 5:26
36. 3868 ΠΕΤΑΡΟΥΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1:46:02,71 m 33 ΤΕΛΜΗΣΣΟΣ 9 M30 5:26
37. 3877 ΚΑΦΕΤΖΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1:46:05,37 m 34 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 18 M40 5:26
38. 3900 ΑΝΆΓΝΟΥ ΕΥΘΎΜΙΟΣ 1:46:22,69 m 35 ΤΡΑΧΙΝΑ 19 M40 5:27
39. 3941 ΚΛΑΓΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 1:46:39,47 m 36 ΔΡΟΜΕΙΣ 7 M50 5:28
40. 3967 ΟΙΚΟΝΌΜΟΥ ΑΛΈΞΑΝΔΡΟΣ 1:46:53,47 m 37 1 5:28
41. 3944 ΚΟΝΤΟΠΑΝΟΣ ΚΩΣΤΑΣ 1:47:01,27 m 38 ΕΟΣ 20 M40 5:29
42. 3888 ΦΛΩΡΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 1:47:41,56 m 39 ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 10 M30 5:31
43. 3943 ΚΟΝΤΟΒΑΣ ΗΛΙΑΣ 1:48:24,02 m 40 ΤΡΑΧΙΝΑ 11 M30 5:33
44. 3909 ΒΑΜΒΑΤΣΙΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ 1:48:54,62 m 41 ΤΡΑΧΙΝΑ 21 M40 5:35
45. 3911 ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1:49:02,65 m 42 GLAM 22 M40 5:35
46. 3876 ΤΡΙΑΝΤΗΣ ΣΤΑΘΗΣ 1:49:22,64 m 43 ΣΔΥ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 8 M50 5:36
47. 3987 ΣΑΚΚΕΛΆΡΗΣ ΙΩΆΝΝΗΣ 1:49:48,23 m 44 ΤΡΑΧΙΝΑ 2 M20 5:37
48. 3910 ΒΕΛΑΩΡΑ ΑΡΓΥΡΩ 1:51:12,94 f 4 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ 3 F20 5:42
49. 3992 ΣΤΑΜΈΛΛΟΣ ΣΤΈΦΑΝΟΣ 1:53:56,46 m 45 ΤΡΑΧΙΝΑ 1 M60 5:50
50. 3897 ΤΣΙΆΚΑΛΟΣ ΧΡΙΣΤΌΦΟΡΟΣ 1:55:00,51 m 46 evritania running team 12 M30 5:53
51. 3914 ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΤΡΙΑΔΑ 1:55:55,90 f 5 1 F30 5:56
52. 3984 ΡΕΝΙΟΣ ΗΛΙΑΣ 1:57:23,96 m 47 ΤΡΑΧΙΝΑ 9 M50 6:01
53. 3961 ΜΠΆΔΑΣ ΣΠΎΡΟΣ 1:58:54,76 m 48 10 M50 6:05
54. 3963 ΝΑΟΎΜ ΑΘΑΝΆΣΙΟΣ 1:58:55,75 m 49 ΤΡΑΧΙΝΑ 3 M20 6:05
55. 3913 ΓΕΩΡΓΑΚΌΠΟΥΛΟΣ ΓΕΏΡΓΙΟΣ 1:59:28,46 m 50 ΤΡΑΧΙΝΑ 11 M50 6:07
56. 3884 ΧΗΡΑΣ ΣΤΑΘΗΣ 2:00:43,56 m 51 ΣΑΠΠΑΖ 12 M50 6:11
57. 3929 ΚΑΓΚΑΡΆ ΑΓΓΕΛΙΚΉ 2:00:59,55 f 6 ΤΡΑΧΙΝΑ 2 F30 6:12
58. 3945 ΚΟΎΤΣΙΚΟΣ ΙΩΆΝΝΗΣ 2:00:59,95 m 52 ΤΡΑΧΙΝΑ 23 M40 6:12
59. 3901 ΑΝΔΡΕΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2:01:02,04 m 53 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 24 M40 6:12
60. 3873 ΔΑΜΑΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 2:02:00,96 m 54 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 2 M60 6:15
61. 4000 ΤΖΟΓΙΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2:02:02,78 m 55 25 M40 6:15
62. 3939 ΚΕΝΤΡΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2:02:25,06 m 56 Σ.Δ.ΣΜΟΚΟΒΟΥ 13 M50 6:16
63. 3891 ΧΑΝΤΣΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2:02:25,61 m 57 Σ.Δ.ΣΜΟΚΟΒΟΥ 3 M60 6:16
64. 3951 ΛΙΑΣΚΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2:02:31,20 m 58 Τ.Ε.Ι ΚΟΖΑΝΗΣ 4 M20 6:16
65. 3883 ΦΟΥΡΝΟΔΑΥΛΟΣ ΘΟΔΩΡΗΣ 2:03:15,10 m 59 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 1 M18 6:19
66. 3882 ΜΑΜΑΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 2:03:15,76 m 60 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 2 M18 6:19
67. 3973 ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2:04:44,17 m 61 26 M40 6:23
68. 3853 ΓΑΛΑΝΗΣ ΝΙΚΟΣ 2:05:55,82 m 62 5 M20 6:27
69. 3979 ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2:06:35,00 m 63 14 M50 6:29
70. 3996 ΤΑΣΙΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2:08:36,72 m 64 ΔΡΟΜΕΩΝ 15 M50 6:35
71. 3855 ΤΣΑΚΝΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ 2:09:50,90 m 65 ΑΟ ΠΟΤΑΜΙΑΣ 6 M20 6:39
72. 3962 ΜΠΕΛΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2:10:29,92 m 66 ΣΔΥ ΚΟΖΑΝΗΣ 27 M40 6:41
73. 3969 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ 2:11:20,50 f 7 ΣΔΥ ΠΑΤΡΑΣ 1 F50 6:44
74. 3921 ΓΩΓΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ 2:11:20,64 m 67 ΣΔΥ ΠΑΤΡΑΣ 16 M50 6:44
75. 3862 ΓΚΑΝΑΣΟΥΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 2:12:14,54 m 68 ΤΡΑΧΙΝΑ 13 M30 6:46
76. 3986 ΣΑΚΚΕΛΆΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΏΤΗΣ 2:14:48,44 m 69 ΤΡΑΧΙΝΑ 14 M30 6:54
77. 3923 ΕΓΡΕΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ 2:15:00,16 m 70 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 15 M30 6:55
78. 3994 ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 2:18:50,09 m 71 YIOULIS RUNNING TEAM 7 M20 7:07
79. 3880 ΤΣΟΒΟΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2:19:46,44 m 72 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 3 M18 7:10
80. 3975 ΠΕΡΔΙΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 2:21:26,98 m 73 17 M50 7:15
81. 3925 ΕΥΘΥΜΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2:22:37,48 m 74 ΣΔΥΑ 4 M60 7:18
82. 3920 ΓΡΗΓΟΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2:22:44,17 m 75 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 28 M40 7:19
83. 3903 ΑΝΥΦΑΝΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ 2:23:27,79 m 76 FENERBAHCE 29 M40 7:21
84. 3934 ΚΑΛΎΒΑ ΚΑΤΕΡΊΝΑ 2:25:14,36 f 8 ΤΡΑΧΙΝΑ 3 F30 7:26
85. 3902 ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 2:26:08,39 m 77 Ο.Μ.Γ 5 M60 7:29
86. 3985 ΡΕΝΤΊΦΗΣ ΛΟΥΚΆΣ 2:26:33,50 m 78 ΤΡΑΧΙΝΑ 30 M40 7:30
87. 3898 ΤΣΑΜΆΚΗΣ ΧΑΡΆΛΑΜΠΟΣ 2:26:36,77 m 79 ΤΡΑΧΙΝΑ 16 M30 7:31
88. 3885 ΛΙΟΛΙΟΣ ΣΠΥΡΟΣ 2:29:25,36 m 80 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 31 M40 7:39
89. 3957 ΜΕΛΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 2:30:43,74 m 81 32 M40 7:43
90. 3993 ΣΤΑΜΟΥΛΗ ΜΑΡΙΑ 2:30:45,48 f 9 VEGAN 1 F40 7:43
91. 3981 ΠΟΥΛΉΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ 2:30:52,69 m 82 ΑΠΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΥΤ.ΑΤΤΙΚΗΣ 6 M60 7:44
92. 3843 ΦΟΝΤΑΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ 2:32:11,93 m 83 4 M18 7:48
93. 3919 ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 2:32:51,64 m 84 17 M30 7:50
94. 3968 ΠΑΛΩΓΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 2:32:53,33 f 10 4 F20 7:50
95. 3966 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 2:35:25,52 m 85 2 7:58
96. 3965 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ BAΣΙΛΗΣ 2:35:33,04 m 86 3 7:58
97. 3895 ΦΥΤΙΛΗ ΓΙΟΥΛΗ 2:44:49,71 f 11 YIOULIS RUNNING TEAM 2 F40 8:27
98. 3881 ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 2:46:44,02 m 87 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ 5 M18 8:33
99. 3980 ΠΟΡΕΥΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ 2:46:49,62 m 88 Σ.Δ.Υ.Π. 18 M50 8:33
100. 3847 ΒΟΥΔΡΗ ΓΙΟΥΛΑ 2:59:10,10 f 12 ΤΕΛΜΗΣΣΟΣ 2 F50 9:11
101. 3899 ΤΣΑΚΝΗΣ ΣΕΡΑΦΕΙΜ 3:04:15,00 m 89 4 9:26
102. 3846 ΜΠΟΥΤΣΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 3:16:47,76 m 90 19 M50 10:05
103. 3849 ΜΑΣΤΡΑΠΑ ΠΕΛΑΓΙΑ 3:19:31,44 f 13 4 F30 10:13
104. 3850 ΠΑΝΑΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ 3:19:32,02 f 14 3 F40 10:13

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

1

1

1

3

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

1

31

32

30