Τετάρτη, 16 Οκτωβρίου 2019

ev media-logo

Θέαμα στην πίστα της ΑΛΑΚ. Εντυπωσιακά περάσματα απόλαυσαν οι φίλοι του μηχανοκίνητου αθλητισμού

Στην πίστα της ΑΛΑΚ, στο 6ο χλμ Ε.Ο Καρπενησίου-Λαμίας, έδωσαν ραντεβού, την περασμένη Κυριακή (9/6), οι φίλοι του μηχανοκίνητου αθλητισμού, εκεί όπου πραγματοποιήθηκε με επιτυχία το 1ο ολοήμερο event της Λέσχης, με χρονομετρημένα περάσματα και μονομαχίες drift.alak-drift-jun19-1

Στιγμιότυπο από τον τελικό της μεγάλης κατηγορίας, με νικητή τον Π. Ράπτη

Ο καιρός ήταν σύμμαχος για οδηγούς και θεατές, ενώ οι άνθρωποι της Αγωνιστικής Λέσχης φρόντισαν να ανανεώσουν τη διαδρομή του αγώνα και τη γενικότερη εμπειρία. Συμμετείχαν οδηγοί από το Καρπενήσι, την Ευρυτανία και γειτονικές πόλεις (πχ Λαμία), που έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και χάρισαν πλούσιο θέαμα από το πρωί έως και αργά το βράδυ.

Στα διπλά περάσματα, στη μεγάλη κατηγορία (unlimited), νικητής αναδείχθηκε ο Πάνος Ράπτης (με Nissan 200sx), ο οποίος με… φόρα από το πανελλήνιο πρωτάθλημα drift απέδωσε εξαιρετικά, έφθασε στον τελικό και επικράτησε επί του αξιόμαχου Βαγγέλη Τριανταφυλλόπουλου. Τρίτος ήταν ο Γιώργος Παπαβασιλείου.

Στην κατηγορία pro, την πρωτιά κέρδισε ο Γιάννης Παπαβασιλείου, ο οποίος στην τελευταία μονομαχία επικράτησε του Τάσου Δόμπρη. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Δημήτρης Παπαβασιλείου.alak-drift-jun19-2

Στιγμιότυπο από τον τελικό της κατηγορίας pro, με νικητή τον Γιάννη Παπαβασιλείου (BMW πίσω)

Στην κατηγορία Α (έως 1600 κ.ε.), πρώτος κατετάγη ο Δημήτρης Τσιώνης, δεύτερος ήταν ο Φώτης Ζαχαράκης και τρίτος ο Πάνος Καραγιάννης. Στην κατηγορία Β (1600-2000 κ.ε.), πιο γρήγορος αναδείχθηκε ο Στάθης Φέγγος, με δεύτερο τον Κ. Κωνσταντινίδη και τρίτο τον Άκη Γερονίκο. Τέλος, στην κατηγορία Γ (2000+ κ.ε.), ο Χρήστος Γαλάνης ήταν νικητής και τον ακολούθησαν στη δεύτερη θέση ο Χρήστος Λέρης και στην τρίτη ο Ανδρέας Καταραχιάς. alak-drift-jun19-3