Τετάρτη, 20 Νοεμβρίου 2019

ev media-logo

27 υποψήφιοι βουλευτές από 17 κόμματα/συνδυασμούς διεκδικούν την ψήφο των Ευρυτάνων στις εθνικές εκλογές

Ρεπορτάζ από την έντυπη έκδοση της Τετάρτης 26/6/2019

Είκοσι επτά (27) υποψήφιοι βουλευτές διεκδικούν την ψήφο των Ευρυτάνων στις εθνικές εκλογές της 7ης Ιουλίου 2019. Συνολικά δεκαεπτά (17) κόμματα «κατεβάζουν» ψηφοδέλτιο στον νομό, αλλά μόνο τέσσερα από αυτά είναι πλήρη, δηλαδή περιλαμβάνουν τρεις υποψηφίους (ΣΥΡΙΖΑ, Νέα Δημοκρατία, Κίνημα Αλλαγής, ΚΚΕ). Από τους 27 υποψήφιους, οι 18 είναι άνδρες και οι 9 γυναίκες (30%).

protodikeio-eisodos-kthrio1

Το Πρωτοδικείο ανακήρυξε τους υποψήφιους ανά κόμμα και συνδυασμό για την εκλογική περιφέρεια Ευρυτανίας

Όπως καταγράφεται σε άλλο ρεπορτάζ των Ε.Ν. (στην έντυπη έκδοση της 26/6/19), οι εκλογείς θα ψηφίσουν σε 121 εκλγογικά τμήματα που θα λειτουργήσουν σε όλο τον νομό, στους δήμους Καρπενησίου και Αγράφων. Οι Ευρυτάνες ετεροδημότες θα ασκήσουν το δικαίωμα του εκλέγειν σε ειδικά εκλογικά τμήματα στον τόπο διαμονής τους, την Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη, τη Λαμία, τους νομούς Αιτωλοακαρνανίας, Βοιωτίας κ.α. Οι εκλογείς της Ευρυτανίας βάζουν έναν (1) σταυρό προτίμησης στο ψηφοδέλτιο της επιλογής τους.

Συνολικά, 24 κόμματα και συνασπισμοί κομμάτων δήλωσαν στην εισαγγελία του Αρείου Πάγου το όνομα και το έμβλημά τους για τις επικείμενες εθνικές εκλογές της 7 Ιουλίου 2019.

Χθες, Τρίτη, 25 Ιουνίου, το Α΄ Τμήμα του Αρείου Πάγου αναμένονταν να ανακηρύξει τα κόμματα και τους συνασπισμούς κομμάτων τα οποία έχουν δικαίωμα και τηρούν τις νόμιμες προϋποθέσεις για να συμμετέχουν στις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΑΝΑ ΚΟΜΜΑ/ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ

 

ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ

ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ (ΣΥΡΙΖΑ): Λαθύρης Νικόλαος του Ιωάννη, Μπερμπερής Μωυσής του Γεωργίου, Σκονδριάνου Χρυσούλα του Νικολάου

ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Κοντογεώργος Κωνσταντίνος του Αθανασίου, Λάππας Κλεομένης (Μένιος) του Κωνσταντίνου, Οικονομου Θωμαΐς (Τζίνα) του Γεωργίου

ΚΙΝΗΜΑ ΑΛΛΑΓΗΣ: Ιωάννου Δήμητρα του Παναγιώτη, Παπαδόπουλος Ιωάννης του Στέφανου, Σιακαβέλα Ιωάννα - Σμαράγδα του Ιωάννη.

ΛΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ - ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: Διώτης Ευάγγελος του Γεωργίου

ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (ΚΚΕ): Γιαννούλης Ιωάννης του Αθανασίου, Παπαροϊδάμης Βασίλειος του Κωνσταντίνου, Σταμούλη Ελπίδα του Σπύρου

ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ: Μπάκα Χριστίνα του Αθανασίου, Παναγιώτου Ιωάννης του Κωνσταντίνου

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΥΣΗ - ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ: Κατσομήτρος Νικάλαος του Δημητρίου, Οικονόμου Χριστιάνα του Νικολάου.

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ - ΘΑΝΟΣ ΤΖΗΜΕΡΟΣ: Κάνιος Γεώργιος του Νικολάου

Μ-Λ ΚΚΕ: Αρβανίτη Ελένη του Ευαγγέλου

ΚΚΕ (μ-λ): Ζήσης Βασίλειος του Χρήστου

ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΥΝΕΛΕΥΣΙΣ: Ψωρογιάννης Ιωάννης του Γεωργίου.

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΔΙΕΘΝΙΣΤΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ (Ο.Κ.Δ.Ε.): Τσουκαλάς  Γεώργιος του Αναστασίου

Ε.ΠΑ.Μ. - Α.Κ.Κ.ΕΛ [ΕΝΙΑΙΟ ΠΑΛΛΑΪΚΟ ΜΕΤΩΠΟ (Ε.ΠΑ.Μ) και ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (Α.Κ.Κ.ΕΛ)]: Ψεύτης Ευάγγελος του Αθανασίου

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.- ΑΝΤΙΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ για την ΑΝΑΤΡΟΠΗ - Μέτωπο της Αντικαπιταλιστικής Επαναστατικής, Κομμουνιστικής Αριστεράς και της Ριζοσπαστικής Οικολογίας: Μπαρμπαρούσης Κωνσταντίνος του Ευαγγέλου

ΛΑΪΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ: Φαρμάκης Κωνσταντίνος του Αθανασίου

ΜέΡΑ25: Τραγόπουλος Σπύρος του Νικολάου

ΠΛΕΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ - ΖΩΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ: Παπαδοπούλου Μαρία του Ηλία