Παρασκευή, 6 Δεκεμβρίου 2019

ev media-logo

Κύπελλο ΕΠΣΕ. Στα ημιτελικά η Φραγκίστα, νίκησε 1-0 τον ΠΑΟΚ

Θέση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Ευρυτανίας εξασφάλισε η Φραγκίστα, που την περασμένη Κυριακή (24/11) επικράτησε του αξιόμαχου, νεανικού ΠΑΟΚ με 1-0 στον προημιτελικό.fragkista-paok-kipello-1-0

Η αναμέτρηση έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Καρπενησίου (14.30) και παρότι ο ΑΠΟΔΦ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους «4», όπου θα βρει το μεγάλο φαβορί του θεσμού, την Ποταμιά. Στον έτερο ημιτελικό, ο Αίολος θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Στο α' ημίχρονο τα πιτσιρίκια του ΠΑΟΚ ήταν ανώτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν 3-4 εξαιρετικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ (είχαν και δοκάρι). Στην επανάληψη, στο 54', ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ζήκα, η μπάλα έφθασε στον Ι. Μπισμπίκη, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής και θέση πλαγιά αριστερά, με πλασέ έγραψε το 0-1 για τη Φραγκίστα (φωτο).

Μετά το γκολ το παιχνίδι άνοιξε, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φανεί απειλητικός αλλά η κούραση και (πιθανόν) το άγχος δεν του το επέτρεψε, με τη Φραγκίστα να κρατά το πολύτιμο υπέρ της σκορ ως το φινάλε.