25 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

O Παναθηναϊκός «διέλυσε» την Μπασκόνια στο ντεμπούτο του Γιόβιτς

Ο Παναθηναϊκός «σφράγισε» από νωρίς σήμερα στο ΟΑΚΑ τη νίκη κόντρα στην Μπασκόνια, επικρατώντας με 75-63 και επέστρεψε έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα στο ντεμπούτο του Στέφαν Γιόβιτς με τους πράσινους.

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής για την Euroleague, o Παναθηναϊκός πανηγύρισε την πέμπτη του νίκη και έχει ρεκόρ πλέον 5-15, ενώ από την άλλη μεριά, η Μπασκόνια υποχώρησε στο 7-14.

Επόμενος αντίπαλος για τους πρωταθλητές Ελλάδος, θα είναι η Μονακό και πάλι εντός έδρας, πριν το εκτός έδρας ματς κόντρα στην Μπαρτσελόνα για το δεύτερο παιχνίδι της «διαβολοβδομάδας» στη διοργάνωση.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με το «πόδι πατημένο στο γκάζι» και στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά προηγήθηκε με 16-4 έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Νέντοβιτς και Γουάιτ. Οι πράσινοι συνέχισαν το ματς με εκπληκτική αμυντική λειτουργία και κατάφερε στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγηθεί με το εμφατικό 22-8.

2ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το νέο μεταγραφικό απόκτημα του «τριφυλλιού», Στέφαν Γιόβιτς, να ευστοχεί στο πρώτο σουτ τριών πόντων και να κάνει «σεφτέ». Στη συνέχεια, οι Βάσκοι «ανέβασαν στροφές», και βελτίωσαν λίγο την εικόνα τους στην επίθεση. Ωστόσο, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 18 πόντους (38-20), που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

3ο δεκάλεπτο

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, ανέβασε τη διαφορά και στο +20 υπέρ της (45-25) χάρη σε μια προσπάθεια του Νεμάνια Νέντοβιτς. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος να ευστοχεί σε δύο βολές και να ανεβάζει τη διαφορά στους 25 πόντους (57-32).

4ο δεκάλεπτο

Η Μπασκόνια δεν κατάφερε σε κανένα χρονικό σημείο του παιχνιδιού να ανατρέψει το σκορ και οι γηπεδούχοι άνοιξαν το ήδη μικρό «rotation». Μαντζούκας, Κασελάκης και Καββαδάς πρωταγωνίστησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Στίβεν Ενόκ να μειώνει στους 12 πόντους (75-63) και τους πράσινους να επικρατούν άνετα, επιστρέφοντας με εμφατικό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι κορυφαίοι

Για τους πράσινους ξεχώρισε σήμερα ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, τα 4 ριμπάουντ και τις 4 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Τζέρεμι Έβανς, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, ενώ ο Οκάρο Γουάιτ πρόσθεσε 12 πόντους. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του «τριφυλλιού», Στέφαν Γιόβιτς, τελείωσε τον αγώνα με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ σε περίπου 19 αγωνιστικά λεπτά.

Από την άλλη πλευρά, ξεχώρισε με την εμφάνισή του για τη Μπασκόνια ο Γουέιντ Μπόλντγουιν, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ. Επάξια στο πλευρό του στάθηκε ο Ρόκας Γκιεντράιτις, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ. Με double-double τελείωσε το ματς ο Στίβεν Ενόκ που μέτρησε 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63