28 Μαρτίου 2024

Ο Πατρίκ Βιεϊρά “αποθεώθηκε” κατά την είσοδο του στο “Έμιρεϊτς” -ως προπονητής της Κρίσταλ Πάλας- πλησίασε στο να νικήσει την Άρσεναλ, αλλά ο Λακαζέτ σκόραρε στα… χασομέρια για το τελικό 2-2. Ο Γάλλος προπονητής πανηγύρισε έξαλλα τα γκολ των φιλοξενούμενων – Δοκάρι οι γηπεδούχοι στο 87′.

Υπέροχο ματς στο “Έμιρεϊτς” με κεντρικό πρόσωπο τον Πατρίκ Βιεϊρά. Ο Γάλλος θρύλος της Άρσεναλ και νυν προπονητής της Κρίσταλ Πάλας είδε την ομάδα του να… αγγίζει τη νίκη στο λονδρέζικο ντέρμπι, αλλά ο Λακαζέτ σκόραρε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Ο Βιεϊρά “αποθεώθηκε” κατά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, αλλά είδε την Άρσεναλ να ανοίξει πολύ νωρίς το σκορ (8′) με τον Ομπαμεγιάνγκ.

Η Κρίσταλ Πάλας ήταν ανώτερη στη συνέχεια, έχασε ευκαιρίες και έφτασε στην ανατροπή του σκορ. Ο Μπεντέκε έφερε το ματς στα ίσα στο 50′, κάνοντας τον Γάλλο προπονητή του να πανηγυρίσει για πρώτη φορά. Μετά από υποδειγματική αντεπίθεση στο 73′, ο Εντουάρντο νίκησε τον Ράμσντεϊλ για το 1-2, κάνοντας τον Βιεϊρά να.. τρέξει και πάλι από χαρά.

VIEIRA, WOAH OH

Patrick Vieira gets a huge reception from the Arsenal fans at the Emirates pic.twitter.com/8snAyBrYBB

— Football Daily (@footballdaily) October 18, 2021

Patrick Vieira enjoyed that one.

Arsenal 1-2 Crystal Palace #bbcfootball #ARSCRY

— BBC 5 Live Sport (@5liveSport) October 18, 2021

Η Άρσεναλ έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα στο 88′, με τον Τίρνεϊ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων (με παρέμβαση και του Γκουαΐτα). Τελικά, ο Λακαζέτ (“ανέβασε” τους γηπεδούχους, με την είσοδο του στο ματς, στο 67′) σκόραρε στο 90+5, σβήνοντας το χαμόγελο από το πρόσωπο του Βιεϊρά.

Η Κρίσταλ Πάλας έχασε έτσι μεγάλη ευκαιρία να πιάσει την Άρσεναλ στο βαθμολογικό πίνακα (έφτασε τους 8 βαθμούς). Η Άρσεναλ ανέβηκε στους 11 β. και βρίσκεται στην 12 θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League.

To άρθρο Premier League, Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας 2-2: Ο Λακαζέτ «έκοψε» τη χαρά του Βιεϊρά δημοσιεύτηκε στο NewsIT .