25 Απριλίου 2024

(Upd) Έχασε την άνοδο ο Λεβαδειακός, καταδικαστική ήττα στην Ξάνθη με κορυφαίο τον Λιάγκα

Ο Ιωνικός νίκησε με σπουδαία ανατροπή (2-1) τον Εργοτέλη και είναι η ομάδα που κατέκτησε την απευθείας άνοδο στην πρώτη εθνική κατηγορία, μετά την ολοκλήρωση της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής των play off στο πρωτάθλημα της Super League 2. Ο Λεβαδειακός υπέστη μοιραία ήττα στην Ξάνθη (1-0), με τον Πάνο Λιάγκα να είναι εξαιρετικός καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι Ακρίτες θα διεκδικήσουν μία θέση στη SL1 σε αγώνα με τον Παναιτωλικό.

Οι Βοιωτοί ήταν ανώτεροι στο α’ ημίχρονο, ωστόσο την καλύτερη στιγμή είχαν οι γηπεδούχοι, με το σουτ του Ντίνα στο 45+2’ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Στογάνοβιτς. Στην επανάληψη, η Ξάνθη ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα και παρουσιάστηκε πιο επιθετική. Στο 74’, με σουτ του Έμπερτ από κοντά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, με το 1-0 να παραμένει ως το τέλος.

Στη Νεάπολη της Νίκαιας, ο Εργοτέλης προηγήθηκε στο 60’ (Κοκκίνης), όμως οι γηπεδούχοι πέτυχαν την πλήρη ανατροπή (74′ Μουμίν, 81′ Μάναλης) και μαζί πήραν την πολυπόθητη άνοδο στην πρώτη κατηγορία· με 9 παίκτες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι.