8 Δεκεμβρίου 2023

ΜΕΝΟΥ

Με 22 αθλητές και αθλήτριες η Ελλάδα στο 19ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου της Βουδαπέστης που ξεκινά σήμερα

Μετρά αντίστροφα ο χρόνος για την έναρξη του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βουδαπέστης που ξεκινά στις 19 και ολοκληρώνεται στις 27 Αυγούστου. Η Ελλάδα θα εκπροσωπηθεί στη διοργάνωση από 22 αθλητές και αθλήτριες.

Η αγωνιστική δράση για την ελληνική αποστολή αρχίζει από την πρώτη ημέρα των αγώνων. Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ είναι ο πρώτος αθλητής της χώρας μας που θα αγωνιστεί στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, καθώς θα βρίσκεται στην εκκίνηση των 20 χλμ. βάδην. Υπενθυμίζεται ότι ο Καρδιτσιώτης βαδιστής προπονήθηκε επί εβδομάδες στο Καρπενήσι, ενώ παραχώρησε και συνέντευξη στα Ευρυτανικά ΝΕΑ. Tα αγωνίσματα του βάδην αλλά και του μαραθωνίου θα διεξαχθούν στο κέντρο της Βουδαπέστης με τις διαδρομές να περνούν μπροστά από όλα τα εμβληματικά κτήρια της πόλης. Η εκκίνηση και ο τερματισμός θα είναι στην πλατεία Ηρώων στο κέντρο της πόλης.

Το νέο στάδιο της Βουδαπέστης παραδόθηκε τον περασμένο Απρίλιο, βρίσκεται στην ανατολική όχθη του ποταμού Δούναβη στη νότια πλευρά της πόλης και είναι χωρητικότητας 35.000 θέσεων, ενώ διαθέτει ελαστικό τάπητα τελευταίας γενιάς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος με τις ελληνικές συμμετοχές (στα ριπτικά αγωνίσματα αναφέρονται και στα δύο γκρουπ αφού δεν έχουν γίνει γνωστά ακόμη τα start list):

Σάββατο 19 Αυγούστου

11.30 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Μουζενίδης
11.35 4Χ400 μ. Μικτή Προκριματικός
11.50 20χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ

12.05 100 μ. εμπ. 7αθλο
12.35 3.000 μ. στιπλ (Α) Προκριματικός
13.00 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Α’ γκρουπ ΦραντζεσκάκηςΖάλτος
13.20 Ύψος 7αθλο
13.25 Μήκος (Γ) Προκριματικός
13.35 100 μ. (Α) Α΄γύρος
14.15 1.500 μ. (Γ) Προκριματικός
14.40 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Β’ γκρουπ Αναστασάκης

Απόγευμα
20.05 1.500 μ. (Α) Προκριματικός
20.05 Σφαιροβολία 7αθλο
20.10 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Α’ γκρουπ
20.37 Τριπλούν (Α) Προκριματικός Τσιάμης, Ανδρικόπουλος, Πανταζής
20.43 100 μ. (Α) Προκριματικός
21.31 200 μ. 7αθλο
21.37 Σφαιροβολία (Α) Τελικός
21.43 Δισκοβολία (Α) Προκριματικός Β’ γκρουπ
21.55 10.000 μ. (Γ) Τελικός
21.49 4Χ400 μ. Μικτή Τελικός

Κυριακή 20 Αυγούστου
08.15 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός ΝτρισμπιώτηΠαπαδοπούλου, Φιλτισάκου
10.00 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Α’ γκρουπ
10.35 400 μ. (Γ) Προκριματικός
10.50 Μήκος 7αθλο
11.25 400 μ. (Α) Προκριματικός
11.30 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Β’ γκρουπ
11.35 Ύψος (Α) Προκριματικός
12.25 400 μ. εμπ. (Α) Προκριματικός
13.00 Ακοντισμός 7αθλο
13.15 100 μ. (Γ) Προκριματικός
14.05 110 μ. εμπ. (Α) Προκριματικός
14.05 Ακοντισμός 7αθλο

Απόγευμα
17.35 100 μ. (Α) Ημιτελικός
17.55 Μήκος (Γ) Τελικός
18.05 1.500 μ. (Γ) Ημιτελικός
18.35 1.500 μ. (Α) Ημιτελικός
18.50 Σφυροβολία (Α) Τελικός
19.00 800 μ. 7αθλο
19.25 10.000 μ. (Α) Τελικός
20.10 100 μ. (Α) Τελικός

Δευτέρα 21 Αυγούστου
19.40 Επί κοντώ (Γ) Προκριματικός ΣτεφανίδηΠόλακ
19.50 400 μ. εμπ. (Γ) Προκριματικός Γναφάκη
20.35 400 μ. εμπ. (Α) Ημιτελικός
20.40 Τριπλούν (Α) Τελικός
21.05 110 μ. εμπ.(Α) Ημιτελικός
21.30 Δισκοβολία (Α) Τελικός
21.35 100 μ. (Γ) Ημιτελικός
22.10 400 μ. (Γ) Ημιτελικός
22.40 110 μ. εμπ. (Α) Τελικός
22.50 100 μ. (Γ) Τελικός

Τρίτη 22 Αυγούστου
19.40 100 μ. εμπ. (Γ) Προκριματικός
20.20 800 μ. (Α) Προκριματικός
20.55 Ύψος (Α) Τελικός
21.20 Δισκοβολία (Γ) Τελικός
21.25 400 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός
22.00 400 μ. (Α) Ημιτελικός
22.30 1.500 μ. (Γ) Τελικός
22.42 3.000 μ. στιπλ (Α) Τελικός

Τετάρτη 23 Αυγούστου
11.05 800 μ. (Γ) Προκριματικός
11.15 Επί κοντώ (Α) Προκριματικός Καραλής
11.20 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Α’ γκρουπ Τζένγκο
12.10 5.000 μ. (Γ) Προκριματικός
12.15 Μήκος (Α) Προκριματικός Τεντόγλου
12.55 11.20 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Β’ γκρουπ Τζένγκο
13.05 200 μ. (Γ) Προκριματικός Εμμανουηλίδου
13.50 200 μ. (Α) Προκριματικός

Απόγευμα
20.00 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Α’ γκρουπ Σκαρβέλη
20.10 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός
20.30 Επί κοντώ (Γ) Τελικός
20.45 3.000 μ. στιπλ (Γ) Προκριματικός
21.35 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Β’ γκρουπ Σκαρβέλη
21.40 100 μ. εμπ. (Γ) Ημιτελικός
22.15 1.500 μ. (Α) Τελικός
22.35 400 μ. (Γ) Τελικός
22.50 400 μ. εμπ. (Α) Τελικός

Πέμπτη 24 Αυγούστου
08.00 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
08.00 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός ΝτρισμπιώτηΦιάσκα

Απόγευμα
20.00 5.000 μ. (A) Προκριματικός
20.30 Μήκος (Α) Τελικός
20.45 200 μ. (Γ) Ημιτελικός
21.15 Σφυροβολία (Γ) Τελικός
21.20 200 μ. (Α) Ημιτελικός
21.50 800 μ. (Α) Ημιτελικός
22.25 100 μ. εμπ. (Γ) Τελικός
22.35 400 μ. (Α) Τελικός
22.50 400 μ. εμπ. (Γ) Τελικός

Παρασκευή 25 Αυγούστου
11.05 100 μ. 10αθλο
11.10 Ακοντισμός (Α) Προκριματικός Α’ γκρουπ
11.20 Ύψος (Γ) Προκριματικός Γκούσιν, Δόση
11.55 Μήκος 10αθλο
12.45 Ακοντισμός (Α) Προκριματικός Β’ γκρουπ
13.20 Σφαιροβολία 10αθλο

Απόγευμα
19.30 Ύψος 10αθλο
20.30 4Χ100 μκ. (Α) Προκριματικός
20.35 Τριπλούν (Α) Τελικός
21.00 4Χ100 μ. (Γ) Προκριματικός
21.20 Ακοντισμός (Γ) Τελικός
21.25 800 μ. (Γ) Ημιτελικός
22.05 400 μ. 10αθλο
22.40 200 μ. (Γ) Τελικός
22.50 200 μ. (Α) Τελικός

Σάββατο 26 Αυγούστου
08.00 Μαραθώνιος (Γ) Τελικός
11.05 110 μ. εμπ. 10αθλο
11.25 Δισκοβολία 10αθλο
15.00 Επί κοντώ 10αθλο

Απόγευμα
20.05 Ακοντισμός 10αθλο
20.25 Επί κοντώ (Α) Τελικός
20.30 4Χ400 μ. (Α) Προκριματικός
20.55 4Χ400 μ. (Γ) Προκριματικός
21.10 Ακοντισμός 10αθλο
21.15 Σφαιροβολία (Γ) Τελικός
21.30 800 μ. (Α)
21.50 5.000 μ. (Γ) Τελικός
22.25 1.500 μ. 10αθλο
22.40 4Χ100 μ. (Α) Τελικός
22.50 4Χ100 μ. (Γ) Τελικός

Κυριακή 27 Αυγούστου
08.00 Μαραθώνιος (Α) Τελικός

Απόγευμα
21.05 Ύψος (Γ) Τελικός
21.10 5.000 μ. (Α) Τελικός
21.45 800 μ. (Γ) Τελικός
22.10 3.000 μ. στιπλ (Γ) Τελικός
22.20 Ακοντισμός (Α) Τελικός
22.37 4Χ400 μ. (Α) Τελικός
22.47 4Χ400 μ. (Γ) Τελικός

ΤΟΠΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ
ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
ΑΘΛΗΤΙΚΑ