19 Μαΐου 2024

Έτρεξαν στον Κρικελλοπόταμο… Για 7η χρονιά διεξήχθησαν τα “Παραποτάμια”, από τα Διπόταμα έως τον Πρόδρομο (αποτελέσματα)

Σε θεσμό έχει εξελιχθεί και η αθλητική διοργάνωση “Παραποτάμια - Κρικελοπόταμος, ο Βρεγμένος Δρόμος”, που φέτος πραγματοποιήθηκε για έβδομη φορά με τη συμμετοχή 60 αθλητών και αθλητριών

Την περασμένη Κυριακή, 30 Ιουλίου, ο σύλλογος ΕΟΣ Πανταβρέχει διοργάνωσε τους μικτούς αγώνες διάσχισης ποταμού και μονοπατιού με την ονομασία «Παραποτάμια 2023 – Κρικελοπόταμος, ο Βρεγμένος Δρόμος». Πραγματοποιήθηκαν δύο διαδρομές μήκους 8χλμ και 15λμ, με ίδια αφετηρία και τερματισμό, τα Διπόταμα Προυσού και την πλατεία Προδρόμου, αντίστοιχα. Η εκδήλωση ήταν σε συνδιοργάνωση με την Περιφερειακή Ενότητα Ευρυτανίας, τον ΟΠΑΣΤΕ Ευρυτανίας και τον Δήμο Καρπενησίου.

Πιο πολυπληθής όσον αφορά στις συμμετοχές ήταν η διαδρομή των 8χλμ, που κινήθηκε στον Κρικελλοπόταμο με 35 περάσματα μέσα στο νερό και 600μ. μονοπάτι με υψομετρική διαφορά 300μ. Έτρεξαν 51 άνθρωποι, όλων των ηλικιών, με τον Γιώργο Γιαννάκη Πέτρου να αναδεικνύεται νικητής με χρόνο 1:07:27, με δεύτερο τον Ευάγγελο Κοντακτσίου (1:07:30) και τρίτο τον Γιάννη Αγγελή (1:15:57). Ο Θοδωρής Τσώνης, από το Καρπενήσι, τερμάτισε στην 4η θέση (1:19:19).

Στην Κατηγορία Γυναικών, πρώτευσε η Άρτεμις Παπαδογεώργου (1:26:26), με τη Χρυσούλα Καμπέρη στη 2η θέση (2:06:54) και την Παναγιώτα Δροσίνη να συμπληρώνει το βάθρο των νικητριών (2:15:06). Η μεγάλη διαδρομή των 15 χιλιομέτρων περιλάμβανε 8 χλμ μέσα στην κοίτη του ποταμού και 7 χλμ σε μονοπάτι με υψομετρική διαφορά 950μ. Συμμετείχαν 6 αθλητές και νικητής αναδείχθηκε ο Καρπενησιώτης Γιάννης Χαλαστάνης, που έφθασε στον τερματισμό έπειτα από 2 ώρες και 51 λεπτά.