8 Μαΐου 2024

Ολυμπιακός βγαλμένος από όνειρο, «ισοπέδωσε» την Μπασκόνια

Με το «δεξί» ξεκίνησαν τη νέα σεζόν στην Ευρωλίγκα οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι επιβλήθηκαν με 75-50 της ομάδας του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο «ΣΕΦ».

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «μάσαγαν σίδερα» από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης. Ο Σάσα Βεζένκοφ αλλά και η «αδιαπέραστη» άμυνα ήταν οι πρωταγωνιστές του πρώτου δεκαλέπτου που έκλεισε στο 20-13. Στη συνέχεια η «πίεση» ανέβηκε ακόμη περισσότερο ενώ ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στον μέγιστο δυνατό βαθμό και τους αιφνιδιασμούς. Το ημίχρονο «έκλεισε» με το σκορ στο 47-22 και την Μπασκόνια να έχει 9/27 σουτ και 14 (!) λάθη. Ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν το στατιστικό που έδειχνε τέσσερις από τους πέντε παίκτες των Βάσκων με τον περισσότερο χρόνο στο παρκέ να έχουν μηδέν πόντους. Ο λόγος για τους Τζέισον Γκρέιντζερ, Ρόκας Γιεντράιτις, Σιμόνε Φοντέκιο και Βάνια Μαρίνκοβιτς οι οποίοι είχαν συνολικά 0/13 σουτ.

Στο δεύτερο μισό όπως ήταν λογικό η ομάδα του Ιβάνοβιτς βελτιώθηκε επιθετικά. Μάλιστα στο 3ο δεκάλεπτο «επικράτησε» 16-20. Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν θα μπορούσε να αποδίδει στο ίδιο επίπεδο. Παράλληλα, ο Γιεντράιτις πέτυχε 11 πόντους. Ο Μουσταφά Φολ κυριάρχησε στους «αιθέρες» δίνοντας αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα στους «ερυθρόλευκους». Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 63-42.

Η τελευταία περίοδος έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα μιας και η Μπασκόνια δεν έδειχνε να μπορεί να επιστρέψει. Ο Ολυμπιακός ήλεγξε τον ρυθμό και μάλιστα κατάφερε να ανεβάσει ακόμη περισσότερο την διαφορά. Εν τέλει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με 75-50.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 47-22, 63-42, 75-50.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Χορντόβ (Κροατία), Περάντι (Εσθονία).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2, Ντόρσεϊ 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 11, Σλούκας 10 (2), Μάρτιν 3, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2), Ζαν-Σαρλ 6, ΜακΚίσικ 8 (2).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Μπαρέρα, Σεντεκέρσκις 4, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 2, Φοντέκιο 5 (1), Ίνοκ 7 (1), Κοστέλο (1) 11, Γκιεντράιτις 15 (1), Νόκο 6, Κούρουτς.