19 Μαΐου 2024

ΜΕΝΟΥ

Super League 2 / Οδυνηρή ήττα με ανατροπή για τον Λεβαδειακό, από τον πρωτοπόρο Ιωνικό (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Ιωνικός, με σπουδαία ανατροπή, πήρε νίκη ανόδου απέναντι στον Λεβαδειακό, επικράτησε 2-1 και αποσπάστηκε στο +8, «κλειδώνοντας» την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας της Super League 2.

Ο Λεβαδειακός, του βασικού και αναντικατάστατου Παναγιώτη Λιάγκα, ήταν ανώτερος στο α’ ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη υποχώρησε, δέχθηκε στο 58’ την ισοφάριση και εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο γκολ (1-2), που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Οι Βοιωτοί έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν τον Ιωνικό, ενόψει των πλέι οφ, και μάλιστα απέκτησαν και συγκάτοικο στη δεύτερη θέση (η Ξάνθη νίκησε στην Ιεράπετρα, επίσης με ανατροπή).

Το φιλμ του αγώνα

Για το πώς εξελίχθηκε η αναμέτρηση, αναδημοσιεύουμε την αναφορά του mikriliga.com:

«(…) Στη δύναμη και την ένταση πήγε το πρώτο ημίχρονο. Ο Λεβαδειακός μπήκε με… φόρα και αναζήτησε το γρήγορο γκολ. Το βρήκε στο 8′ με τον Πολέτο να ανοίγει το σκορ με μακρινό σουτ και όντας αμαρκάριστος.

Ο Ιωνικός που αιφνιδιάστηκε είχε δυσκολία στο να δημιουργήσει φάσεις και να πατήσει την αντίπαλη περιοχή, αν και ισορρόπησε μετά το 15λεπτο. Απείλησε με το σουτ του Πλατέλλα στο 21′ και τον Μένκα να κάνει καίρια επέμβαση, ενώ στο 34′ ο Μαρίνος απάντησε με νέο σουτ το οποίο έφυγε λίγο άουτ.

Ο Ιωνικός πάτησε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Είχε περισσότερη ενέργεια και δεν άργησε να βρει τρόπο να αντιδράσει. Η είσοδος του Νιάσε έδωσε την ώθηση στη μεσαία γραμμή και οι Νικαιώτες ισοφάρισαν στο 58′ με ένα απίστευτο γκολ του Ματσούκα μόλις 80” μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο.

Πριν το 1-1 είχε προηγηθεί η κομβική απόκρουση του Γκίνη στο τετ α τετ με τον Μπιανκόνι, ενώ στο 63′ ο Κάστρο έχασε και τρομερή ευκαιρία να σκοράρει με τον Μένκα να διώχνει δύσκολα με τα πόδια.

Ο Ιωνικός όχι μόνο δε το βάλε κάτω, αλλά επιβεβαίωσε πως «χτυπά» στο τέλος. Ο Μάναλης που επίσης αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή του Δημήτρη Σπανού, υπέγραψε μια ακόμη ανατροπή και το τελικό 1-2 στο 81′».

Λεβαδειακός (Σανίνο): Μένκα, Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ (69′ Κωστή), Νίλι, Πολέτο, Μαρίνος (61′ Νίκας), Μπιανκόνι (82′ Μυτίδης).

Ιωνικός (Σπανός): Γκίνης, Κύργιας, Κοτσώνης, Φαζός (57′ Ματσούκας), Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ, Μουμίν, Γκοτσούλιας (57′ Νιάσε), Ρόλε (90′ Πογοσιάν), Πλατέλλας (90+1′ Κουϊρουκίδης), Κάστρο (76′ Μάναλης).

(Με στοιχεία από mikriliga.com, fosonline.gr)