27 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Το «νέο αίμα» γλύτωσε τη Μπαρτσελόνα από το κάζο, 3-2 την Έλτσε στο «Καμπ Νου»

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, αν και αγχώθηκε ξανά. Αυτή τη φορά, ωστόσο, ο Νίκο «λύτρωσε» τους «μπλαουγκράνα» πετυχαίνοντας το τρίτο και νικητήριο τέρμα για το 3-2 επί της Έλτσε στη Βαρκελώνη.

Ύστερα από μία ισοπαλία, μία ήττα στο πρωτάθλημα και τον αποκλεισμό από το Τσάμπιονς Λιγκ, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επανέλθει και να πλησιάσει στο -3 από την 4η Ράγιο Βαγεκάνο.

Με δύο 20άχρονους (Γκαρσία και Εσαλσουλί), έναν 17άχρονο (Γκάβι), δύο 22άχρονους (Γιούτγκλα, Αραούχο) και δύο 24άχρονους (Ντε Γιονγκ και Ντεμπελέ) παρέταξε τους Καταλανούς ο Τσάβι, στη συνέχεια έβαλε στο ματς και τους Νίκο (19 ετών) και Πουτς (22) κι αυτή την φορά η «ανανεωμένη» Μπαρτσελόνα, έστω και δύσκολα, επιβλήθηκε της Έλτσε των δύο σερί ηττών.

Τα τρία γκολ των «μπλαουγκράνα» πέτυχαν οι πιτσιρικάδες Γκάβι και Νίκο, ενώ το 2-0 είχε κάνει ο Γιούτγκλα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη να ισοφαρίσουν.

Ο Νίκο αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή, καθώς έπειτα από ασίστ του Γκάβι σημείωσε το νικητήριο τέρμα.