26 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι με το… καλημέρα στον 7ο όμιλο του Europa League αφού η νίκη του επί της Αντβέρπ συνδυάστηκε με την ισοπαλία (1-1) στο Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Φενέρμπαχτσε, όπου ο Δημήτρης Πέλκας αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις για τους Τούρκους.

Μοιραίος παίκτης της Φενέρμπαχτσε ήταν ο Δημήτρης Πέλκας, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 76΄ αντί του Οζίλ και στο 90΄+2′ δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο πέναλτι που εκτέλεσε και απέκρουσε ο Κέβιν Τραπ, κρατώντας το 1-1 για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι Τούρκοι είχαν προηγηθεί με γκολ του Βαλέντσι μόλις στο 9ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 41′ με τον Λάμερς.

Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Ολυμπιακός βρίσκεται μόνος του στην κορυφή του 7ου ομίλου, αφού πήρε τους 3 βαθμούς στο ματς-θρίλερ με την Αντβέρπ στο Φάληρο και πάει με πολύ καλή ψυχολογία στην Κωνσταντινούπολη για να αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε σε δύο εβδομάδες.