26 Μαΐου 2024

Ήττα με κάτω τα χέρια στο «αντίο» της η ΑΕΚ στο BCL

Με ήττα αποχαιρέτησε το φετινό BCL η ΑΕΚ, αφού δεν τα κατάφερε στην Ιταλία κόντρα στην Τρεβίζο (81-69). Η ομάδα του Στέφανου Δέδα, τερμάτισε τελευταία στον όμιλο της με μόλις 1 νίκη σε 6 παιχνίδια.

Ήδη αποκλεισμένη, χωρίς Παππά και Μαυροειδή, με μόλις τέσσερις ξένους η «Ένωση» πάλεψε στο μέτρο του δυνατού αλλά δεν απέφυγε το… μοιραίο παρά την προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο.

Αδύναμη να κάνει κάτι περισσότερο η AEK, που ταξίδεψε με εννιά παίκτες στην Ιταλία και ανάμεσα σε αυτούς τους νεαρούς Σαξιώνη και Καρλή. Ο Έρικ Γκρίφιν με 23, ο Ίαν Χάμερ με 16 και ο Μπράιαν Ανγκόλα με 15 πόντους διασώθηκαν.

Ο Ντιγουέιν Ράσελ με 17 και οι Μίχαλ Σοκολόφσκι και Τζορντάνο Μπορτολάνι με 14 πόντους ξεχώρισαν από τους νικητές.

To ματς

Η ΑΕΚ βρέθηκε γρήγορα στο +5 (2-7 στο 2′) απέναντι στην Τρεβίζο, αλλά εξίσου γρήγορα είδε τους γηπεδούχους να πατούν το γκάζι και να ξεφεύγουν. Η ιταλική ομάδα είχε ένα εξαιρετικό τρίλεπτο, στο οποίο σημείωσε δώδεκα αναπάντητους πόντους (14-7 στο 5′) κι έκτοτε δεν ξανακοίταξε πίσω μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Βρέθηκε να προηγείται μάλιστα με νταμπλ σκορ (30-15) στο 13ο λεπτό, προβάδισμα που διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα, έχοντας δύο παίκτες ως απόλυτους πρωταγωνιστές. Τον Ματέο Κίλο (10 πόντοι με 2 τρίποντα) και τον Άαρον Τζόουνς (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ), την ώρα που οι παίκτες του Στέφανου Δέδα ήταν άστοχοι τόσο σε δίποντα (7/16) όσο και σε τρίποντα (3/12).

Η «Ένωση» άρχισε μεταμορφωμένη το δεύτερο ημίχρονο και με ένα γρήγορο 7-0 πλησίασε στους εννιά (45-36) υποχρεώνοντας τον Μασιμιλιάνο Μενέτι να καλέσει τάιμ άουτ. Η αντεπίθεση συνεχίστηκε με το κάρφωμα του Γκρίφιν να ρίχνει τη διαφορά στους έξι (55-49) στα δυόμισι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Παρά το περιορισμένο ροτέισον οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παλεύουν (67-61), αλλά τα τρίποντα του Σοκολόφσκι και του Κίλο απομάκρυναν τους γηπεδούχους στο 77-61 και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-12, 45-29, 59-53, 81-69.

ΤΡΕΒΙΖΟ (Μενέτι): Ράσελ 17 (3/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Φέτζιαν, Ιμπρό 5 (1/5 τρίποντα), Κίλο 13 (3/7 τρίποντα), Σοκολόφσκι 14 (4/7 τρίποντα), Μπορτολάνι 14 (4/5 τρίποντα), Καζαρίν (0/4 σουτ), Σιμς 8 (1), Τζόουνς 10 (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ).

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 7 (6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σαξιώνης, Πετρόπουλος 3 (1/7 σουτ), Ανγκόλα 15 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκρίφιν 23 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/6 βολές), Φλιώνης 2, Φιλιππάκος 3, Καρλής, Χάμερ 16 (8/11 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη).