26 Απριλίου 2024

ΜΕΝΟΥ

Στο Μέτσοβο και στο Ursa Trail 2022 έτρεξαν οι Ευρυτάνες δρομείς. Πρωτιά για τη Μπίκα, όλες οι συμμετοχές (ΦΩΤΟ)

από την έντυπη έκδοση

Επετειακό χαρακτήρα είχε η εφετινή διοργάνωση Ursa Trail 2022, που διεξήχθη για 10η χρονιά στο Μέτσοβο. Εκατοντάδες αθλητές και αθλήτριες πήραν εκκίνηση από την πλατεία των 1.150 μέτρων και έτρεξαν σε μια από τις διαδρομές των 40, 21 και 11 χιλιομέτρων, αλλά και στην κάθετη ανάβαση των 4,6χλμ. Δυναμικό παρών έδωσε στο ορεινό κεφαλοχώρι της Ηπείρου η ευρυτανική δρομική κοινότητα.

Στον εμβληματικό ορεινό μαραθώνιο του Μετσόβου (Ursa Trail 40χλμ), σε μια διαδρομή που φθάνει ως τα 1900μ. υψόμετρο, συμμετείχαν, το Σάββατο 28 Μαΐου, σχεδόν 380 δρομείς απ’ όλη την Ελλάδα (και όχι μόνο). Μεταξύ αυτών, o Ανδρέας Σιταράς, που κάλυψε την απόσταση σε 06:58:16 και κατετάγη 132ος στους άνδρες, και ο Νίκος Λιάπης, που έτρεξε σε 07:06:38 και κατέλαβε την 159η θέση στην ίδια κατηγορία.

Ο Α. Σιταράς
Ο Ν. Λιάπης

Στον αγώνα κάθετης ανάβασης Katara vertical, με μήκος διαδρομής 4,6χλμ και 870μ. υψομετρικής διαφοράς, έτρεξαν τρεις συντοπίτες μας.

Στις γυναίκες κυριάρχησε η Δήμητρα Μπίκα που αναδείχθηκε πρώτη, ενώ, αντίστοιχα, ο Γιώργος Χαβέλος ήταν 28ος στην κατηγορία ανδρών και ο Ηλίας Αποστόλου πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στην 29η θέση, σε έναν αγώνα όπου οι συμμετοχές άγγιξαν τις 55.