2 Μαΐου 2024

Ορεινό τρέξιμο / Πρώτη η Ζωή Σταμούλη στο Αρτεμίσιο, δεύτερος ο Δημήτρης Ελευθερίου στη Δίρφη

Από την Αργολίδα και την Εύβοια συνεχίστηκαν οι επιτυχίες της δρομικής κοινότητας της Ευρυτανίας

Διακρίσεις για Σταμούλη και Ελευθερίου

Με τη συμμετοχή άνω των 700 αθλητών σε όλες τις διαδρομές και την παρουσία τουλάχιστον 1.500 ατόμων στο χωριό της Καρυάς Αργολίδας, έριξε αυλαία ο 5ος αγώνας ορεινού τρεξίματος με την επωνυμία Artemisio Mountain Running. Κορυφαίοι αθλητές του ορεινού τρεξίματος και όχι μόνο, έλαβαν μέρος στον γνωστό αγώνα, με τις απαιτητικές διαδρομές και το σκληρό τερέν του Αρτεμισίου Όρους. Οι καιρικές συνθήκες επέτρεψαν το πέρασμα από την κορυφή του βουνού, γεγονός που εντυπωσίασε τους συμμετέχοντες του 26Κ (θετική υψομετρική διαφορά 1600μ.), καθώς η θέα, αλλά και η δυσκολία του περάσματος είναι μοναδικές.

Νικήτρια του αγώνα των 26Κ (γενική κατηγορία) αναδείχθηκε η Ζωή Σταμούλη, από την Ευρυτανία, με χρόνο 03:31:54, ενώ τη δεύτερη και την τρίτη θέση κατέλαβαν η Μαρία Φωστίνη (χρόνος 03:56:16) και Λεμονιά Παναγιώτου (χρόνος 04:00:51) αντίστοιχα. Νικητής του αγώνα των 26Κ (γενική κατηγορία) αναδείχθηκε ο κορυφαίος αθλητής Δημήτρης Θεοδωρακάκος, με χρόνο 02:51:10, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν ο Γιώργος Λουφέκης (χρόνος 02:54:51) και ο Γιώργος Δημουλάς (χρόνος 02:55:41) αντίστοιχα. Στον ίδιο αγώνα, ο Καρπενησιώτης Ανδρέας Σιταράς τερμάτισε σε 04:14:07, καταλαμβάνοντας την 41η θέση.

Εξάλλου, με τη συμμετοχή σπουδαίων δρομέων, αλλά και πολλών φίλων του ορεινού τρεξίματος, πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 25-26/11 το 3ο Dirfy’s Trail στη Στενή Ευβοίας. Τον αγώνα διοργάνωσε ο Αθλητικός Πολιτιστικός Σύλλογος Δρομέων Ευβοίας, υπό την αιγίδα της ΕΟΣΛΜΑ-Υ, σε συνεργασία με την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, τον Δήμο Διρφύων – Μεσσαπίων, τον Οργανισμό Πολιτιστικής Ανάπτυξης Στερεάς Ελλάδας (ΟΠΑΣΤΕ) και την Περιφερειακή Ένωση Δήμων (ΠΕΔ) Στερεάς Ελλάδας.

Στα 30 χλμ έλαβαν μέρος 285 αθλητές και πρώτος τερμάτισε ο Γιώργος Λουφέκης με 2:59:19 (ρεκόρ διαδρομής). Μια «ανάσα» πίσω του βρέθηκε ο Δημήτρης Ελευθερίου, από το Μεγάλο Χωριό Ευρυτανίας, που πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σε 2:59:28, μόλις 10’’ μετά τον νικητή· ο 37χρονος εξαιρετικός δρομέας ανέβηκε στη 2η θέση του βάθρου, ενώ τρίτος ήταν ο Αλέξανδρος Καρύκας (3:00:22).