19 Μαρτίου 2024

ΣΤΙΒΟΣ / Πανελληνιονίκης ο Γιώργος Σταμούλης στα 3.000μ. στιπλ. Αναδείχθηκε 1ος στο Παν/νιο Πρωτάθλημα της Θεσσαλονίκης (vid)

Το κορυφαίο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών και Κ23 διεξάγεται το Σαββατοκύριακο (25-26/6) στο Καυτανζόγλειο Στάδιο της Θεσσαλονίκης, με τη συμμετοχή των κορυφαίων αθλητών και αθλητριών.

Το βράδυ του Σαββάτου, 25 Ιουνίου, διεξήχθη ο τελικός των 3.000 μέτρων με φυσικά εμπόδια, σε μια κούρσα όπου ο Γιώργος Σταμούλης, αθλητής ευρυτανικής καταγωγής, κυριάρχησε και με επίδοση 9:13.18 αναδείχθηκε νικητής και πανελληνιονίκης.

Η κούρσα στα 3.000μ. στιπλ της Θεσσαλονίκης

Ο 24χρονος Έλληνας πρωταθλητής είχε επικρατήσει και πέρσι, ενώ μόλις πρόσφατα είχε καταφέρει να αναδειχθεί τρίτος βαλκανιονίκης στη Ρουμανία. Δεύτερος στη Θεσσαλονίκη ήταν ο Θανάσης Παπαγιαννούλας με 9.18.68 και τρίτος ο Γιώργος Μίνος με 9.26.85.