2 Μαΐου 2024

ΜΕΝΟΥ

Super League 2 / Ο Λεβαδειακός νίκησε τη Νίκη Βόλου (2-0) με σκόρερ τον Πάνο Λιάγκα

Ο Λεβαδειακός επανήλθε στις νίκες καθώς επικράτησε με 2-0 της Νίκης Βόλου στη Λιβαδειά και βρέθηκε ξανά στην κορυφή του ομίλου καθώς προσπέρασε την ΑΕΛ (+1β.). Εκ των πρωταγωνιστών της νίκης των γηπεδούχων, ο «δικός μας» Παναγιώτης Λιάγκας, που άνοιξε το σκορ για τον Λεβαδειακό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, πίεσαν και έφτασαν στο γκολ στο 16ο λεπτό, χάρη στον Λιάγκα. Συγκεκριμένα, ο Γκαραβέλης απέκρουσε την κεφαλιά του Νίκα αλλά ο Καρπενησιώτης αμυντικός του Λεβαδειακού βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και στο ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το πρώτο 45λεπτο έκλεισε χωρίς να γίνει κάποια μεγάλη φάση αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν αρκετά το παιχνίδι. Βέβαια τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για την ομάδα του Βόλου όταν ο Μπαχανάκ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 73′ μετά από ένταση που δημιουργήθηκε μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.

Οι βάσεις για το τρίποντο μπήκαν στο 77′, όταν ο Λεβαδειακός δημιούργησε μία πολύ ωραία αντεπίθεση, ο Νίκας έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκαραβέλη και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Λεβαδειακός: Κροφ, Βήχος, Λιάγκας, Τσάπρας, Τσελεπίδης, Χάμοντ, Συμελίδης, Νίκας, Κουάδρα, Ρομό, Γιαννιώτας

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης (27′ λ.τ Τζιώρας), Κάσσος, Ανδρέου, Αναστασίου, Μπαχανάκ, Κυριακίδης, Πολίτης, Γαβριηλίδης, Λίταινας, Ριμπέιρο (64′ Κρητικός)