Greek Albanian English French German Italian Portuguese Russian Spanish Turkish
Σάββατο, 23 Σεπτεμβρίου 2017

 

Η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ πάει Eurobasket: Οι 12 "εκλεκτοί" του Κώστα Μίσσα και το αναλυτικό πρόγραμμα στη φάση των ομίλων

Φύγαμε για Eurobasket... Η προετοιμασία ολοκληρώθηκε -με τα σκαμπανεβάσματά της φυσικά- και πλέον μετράμε αντίστροφα για την πρεμιέρα της 31ης Αυγούστου με την Ισλανδία.

ethnikhel

Το ίδιο κάνουν και τα μέλη της Εθνικής Ελλάδας, καθώς ο Κώστας Μίσσας επέλεξε τους δώδεκα "εκλεκτούς" που θα εκπροσωπήσουν τη χώρα στο τουρνουά.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός άφησε εκτός ρόστερ τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη που είχε κληθεί ως αντικαταστάτης του Τάιλερ Ντόρσεϊ, αλλά και τον Ντίνο Μήτογλου που άφησε θετικές εντυπώσεις, αλλά θα έχει πολλές ευκαιρίες για να βρεθεί στο μέλλον στη σύνθεση της ομάδας. Ο Γιώργος Μπόγρης κέρδισε τον νεαρό άσο του Παναθηναϊκού και θα είναι και φέτος στη δωδεκάδα, όπως ήταν και πέρυσι στο προολυμπιακό.

Το ντεμπούτο τους σε μεγάλη διοργάνωση θα κάνουν ο Νίκος Παππάς και ο Γιώργος Παπαγιάννης, καθώς ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε αγωνιστεί στο περσινό προολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο.

Το ρόστερ της Εθνικής για το Eurobasket 2017

PG: Νικ Καλάθης, Βαγγέλης Μάντζαρης

SG: Κώστας Σλούκας, Νίκος Παππάς

SF: Κώστας Παπανικολάου, Ιωάννης Παπαπέτρου, Θανάσης Αντετοκούνμπο

PF: Γιώργος Πρίντεζης, Δημήτρης Αγραβάνης

C: Γιάννης Μπουρούσης, Γιώργος Παπαγιάννης, Γιώργος Μπόγρης

Το πρόγραμμα της Εθνικής

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται στο Α' Γκρουπ, στο Eurobasket 2017, μαζί με τις Πολωνία, Φινλανδία, Γαλλία, Ισλανδία και Σλοβενία και θα ταξιδέψει μέχρι το Ελσίνκι για την α' φάση (31/08-07/09).

Αναλυτικά το πρόγραμμα του ομίλου της Εθνικής:

Πέμπτη 31/08

13:45 Σλοβενία-Πολωνία

16:30 Ισλανδία-Ελλάδα

20:00 Γαλλία-Φινλανδία

Παρασκευή 01/08: Ρεπό

Σάββατο 02/09

13:45 Πολωνία-Ισλανδία

16:30 Ελλάδα-Γαλλία

20:00 Φινλανδία-Σλοβενία

Κυριακή 03/09

13:45 Γαλλία-Ισλανδία

16:30 Σλοβενία-Ελλάδα

20:00 Φινλανδία-Πολωνία

Δευτέρα 04/09: Ρεπό

Τρίτη 05/09

13:45 Ισλανδία-Σλοβενία

16:30 Πολωνία-Γαλλία

20:00 Ελλάδα-Φινλανδία

Τετάρτη 06/09

14:45 Σλοβενία-Γαλλία

17:30 Ελλάδα-Πολωνία

20:45 Φινλανδία-Ισλανδία